zjištění ČOI

PODVODY PRODEJCŮ: Prstýnek s drahým kamenem za 17 tisíc má třetinovou hodnotu

Kontroloři české obchodní inspekce objevili padělky drahých kamenů. A to ve všech prověřovaných obchodech. Některé z nich se svým složením vůbec nepodobaly originálům, přesto je obchodníci jako originály prodávali.

"My jsme z české obchodní inspekce a jsme tady za účelem, abychom zjistili, jestli se opravdu jedná o opál,“ takhle se představili inspektoři poté, co přišli na kontrolu do jednoho z vytipovaných obchodů.
 

A nejednalo! Přívěsek a prsten s naoko drahým kamenem měly původně stát 17 tisíc korun. Prodavačka v obchodě, stále ještě utajeným inspektorům, nabídla bez zábran hned padesáti procentní slevu. Ani tak ale určitě o dobrý kup nešlo.
 

Téměř totožný scénář viděli inspektoři i v dalších šesti předem vytipovaných obchodech. Z vysoké ceny prodejci ochotně strhávali desítky procent a možná i proto, že dobře věděli, že sleva je bolet nebude.
 

"Kontroly dopadly katastrofálně. Ze sedmi odebraných vzorků, čtyř v Praze a tří v Českém Krumlově, neobsahoval žádný deklarované kameny,“ sdělila TV Nova mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.
 


A toto je výsledek kontrol jenom v Praze: imitace českého granátu, opálu a akvamarínu. Každý šperk za tisíce korun. A jejich skutečná hodnota? Místy třeba jen třetina z požadované ceny.
 

Inspektoři se v Praze zaměřili hlavně na obchody v centru města, tam totiž velice často nakupují turisté, kteří se kvůli reklamacím do Česka vracet nebudou.
 

Inspektoři mají pro zákazníky jedinou radu. Pokud si chcete koupit šperk s drahými kameny dobře si promyslete, k jakému prodejci pro něj vyrazíte.
 

fim / s přispěním Kláry Brunclíkové TN.cz