Finanční rádce

Povinné ručení: Neplaťte víc než musíte, ušetřete s námi tisíce!

Občanský zákoník - povinné ručení
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Platíte vysoké povinné ručení a chcete změnit pojišťovnu? Poradíme, kdy je tento proces nejjednodušší a jak snížit náklady!

Pojistné se v posledních 5 letech zvyšovalo přibližně o 10 - 20 % ročně v závislosti i na tom, jak která pojišťovna měla úspěšný rok. Na zvýšení měla vliv i povinná hasičská daň a další faktory.


Během posledních dvou let jsou pojišťovny tlačeny k zvyšování cen za pojištění vozů i ze strany České kanceláře pojistitelů, aby se vyrovnalo s cenami v západních zemí. Je tedy dost pravděpodobné, že cena pojištění bude mít stále vzrůstající tendenci.


Jsou ale pojišťovny, které umí pojistit vozidla za nižší cenu, než možná platíte doposud. Levnější nabídky pojišťoven si můžete najít například pomocí internetových srovnávačů, které vám po zadání určitých údajů ohledně vašeho vozidla během chvíle ukážou cenu za pojištění  v různých pojišťovnách. Zákazník má tak možnost ceny si rychle a jednoduše z pohodlí domova porovnat a vybrat si pro něj tu nejvýhodnější.


Mezi takové srovnávače patří například i finanční rádce TN.cz. Porovnat ceny povinného ručení můžete ZDE.
Změnit pojišťovnu je bez problémů možné nejpozději 30 dnů před výročím, tedy před koncem smlouvy. Každý rok chodí zákazníkům výroční dopisy od pojišťoven nezávisle na tom, o jakou pojišťovnu se jedná. Tyto výroční dopisy musí obsahovat upozornění o tom, kolik bude nové pojistné na následující rok stát a kolik má klient bonus. Dále pojišťovny klienta upozorňují, kolik dní má na to, aby reagoval na výroční dopis, popř. aby se odvolal a zrušil pojistku u dané pojišťovny, pokud není spokojený s výší pojistného na příští rok.


Pokud klient zašle žádost, pojistka je zrušena a klient má v období těchto 30 dnů možnost se poohlídnout po lepší nabídce. Pokud klient danou pojišťovnu neinformuje s žádostí o zrušení povinného ručení do 30 dnů před ukončením smlouvy, pojistka pokračuje dále na následující kalendářní rok. Zrušení smlouvy po uplynutí této lhůty je pak už nemožné, pokud tedy auto neprodáváte, neukládáte značky do depozita apod. Je tedy nutné si tento termín dobře hlídat.

mis TN.cz