extrémní aktivita klíšťat

POZOR NA KLÍŠŤATA: Rady, jak ho správně odstranit, když se přisaje

Experti varují před extrémním nebezpečím z klíšťat. Právě v těchto dnech a za tohoto počasí jsou klíšťata nejaktivnější a číhat na nás mohou skoro kdekoli. Vyplatí se proto vědět, jak přisáté klíště správně odstranit.

Pokud se chystáte do lesa, buďte opatrní. K prevenci patří už tradičně dlouhé kalhoty, dlouhé rukávy, pokud možno světlé oblečení, na kterém jsou klíšťata vidět a pak samozřejmě repelenty. Po procházce venku bychom se měli důkladně prohlédnout a klíšťata odchytit ještě než se do nás zakousnou.

 

I přesto se může stát, že na sobě po několika dnech objevíme přisáté klíště. Ani to není důvod k panice, k ostražitosti už ovšem ano. Ta trocha krve, co nám klíště vezme, je zanedbatelná, parazit ale může být infikovaný klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliozou. To jsou dvě nejčastější a nejnebezpečnější nemoci, které klíšťata přenášejí.
 

 

Vyhnout se infikaci můžeme i šetrným odstraněním klíštěte. I tak jednoduchý úkon ale skýtá mnoho záludností a navíc se doporučení lékařů v tomto směru stále vyvíjejí a leckdy i popírají. Jak tedy správně odstranit přisáté klíště?
 

uLékaře.cz: Jaké nemoci přenáší klíšťata? Čtěte ZDE!
 

Předně je nutné vědět o klíšťatech několik věcí. Než se přisají, mohou i hodiny lézt po vašem těle a hledat vhodné místo. Když probodávají kůži svým ostrým sosáčkem, vylučují zároveň látku, která místo poranění znecitlivuje, takže nic necítíme. Kromě toho mají na sosáku protihroty, které brání vypadnutí nebo vytažení klíštěte z rány. Navíc klíště vylučuje i látku podobnou cementu, takže se dokáže v ráně důkladně "zabetonovat".

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

Přisaje-li se hladové klíště na kůži, ještě několik dalších hodin nehrozí příliš velké riziko, že by nás případně infikovalo nákazou. V prvních hodinách klíště pouze "nasává". Teprve když dostatečně ukojí svůj hlad, stane se, že část krve, tekutin a virů a bakterií klíště "vyplivne" zpět do našeho organismu. Tak dochází k infekci napadeného člověka nebo zvířete.
 

Pokud přisáté klíště z rány vytahujeme příliš nešetrně, můžeme z něj sami do svého těla vytlačit obsah jeho útrob i s infekcí. Proto je tedy důležité klíště odstranit šetrně a správně, abychom riziko nákazy zbytečně nezvyšovali.

 

Točit s klíštětem? Po nebo proti směru hodinových ručiček? Dusit ho mastí? Tak na tyhle postupy raději rychle zapomeňte. Klíště dusící se po vrstvou krému nebo masti vás pravděpodobně v agónii samo nakazí. Vytáčení klíšťat oběma směry sice funguje, ale protože klíšťata nemají na sosáku závit, ale protihroty, nemá logiku klíště vytáčet. Je to nešetrný způsob, při kterém hrozí výše zmíněná rizika.

 

 

Mnohem lepší je klíště z rány opatrným pohybem "vykývat". Doporučuje se při tom použít gumové rukavice nebo třeba igelitový sáček a nedotýkat se klíštěte holou rukou. I tak se totiž může infekce přenášet.
 

Vůbec nejlepší je použít k odstranění klíštěte nějakou z pomůcek k tomu určených. Jsou to buď speciální kleštičky nebo speciální karta. Obojí koupíte třeba v lékárně. Kleštičky jsou lepší než vaše prsty, ale zdaleka nejlepší je karta. S pomocí kleštiček lze klíště snadno uchopit a opatrně vytáhnout. Stále u toho však tlačíme na tělo a hrozí, že obsah jeho střev si vstříkneme do těla.
 

 

Nejideálnější variantou je tedy speciální karta. Vypadá zhruba jako platební karta, ale na okraji má výřez ve tvaru V. Do něj klíště nabereme a aniž bychom se ho museli dotýkat, jednoduše ho mírným tlakem vytáhneme. Vytažené klíště můžeme spláchnout nebo třeba spálit pečlivě zabalené do kousku papíru. Nedrtíme ho, ani nerozmačkáváme.
 

Pokud v ráně zůstaly zbytky kusadel, není třeba se děsit. Z nich infekce nehrozí a tělo si s nimi poradí samo podobně jako třeba s třískou. Kusadla se vydrolí, vyhnisají nebo odrostou. Ránu je ale dobré ošetřovat desinfekcí.

 

Máte-li podezření nebo obavy, že by klíště mohlo být infikované, je lepší si ho schovat do igelitového sáčku k případnému pozdějšímu rozboru v laboratoři. Místo, kde bylo klíště přisáté, je nutné přinejmenším několik dní pečlivě sledovat. Proti klíštové virové encefalitidě se můžete nechat očkovat. Proti lymské borelióze však očkování neexistuje. Pokud vás klíště nakazilo boreliózou, může (ale nemusí!) se to projevit zarudlou skvrnou v místě kousnutí. Skvrna je často specifická i tím, že od středu bledne. V takovém případě neváhejte a co nejdřív vyhledejte lékaře.

 

ČTĚTE TAKÉ

Dejte pozor, klíšťata přenášejí novou nebezpečnou chorobu

 

Pozor na útoky klíšťat! Nevěř mýtům a braň se správně

 

tn.cz / gar