RADY A TIPY

POZOR! O víkendu bude krásně a klíšťata se vyrojí ve velkém. MAPY

Nakažená klíšťata
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Čeká nás krásný víkend plný sluníčka. Jenže pozor! Pokud se chystáte do přírody, měli byste se chránit. Klíšťata budou útočit ve velkém!

Teploty o víkendu atakují třicítky, příští týden dokonce budou šplhat až ke 33 °C. Ale pozor, vyrojila se také klíšťata, která budou o víkendu útočit ve velkém. Podle Českého hydrometeorologického úřadu bude aktivita klíšťat na nejvyšším stupni, stupni 10.
 

"Doporučujeme použít repelent. Neměli byste volně vstupovat do listnatých a smíšených lesů, měli byste se pohybovat pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno byste se měli prohlédnout a případně odstranit klíšťata," doporučuje Český hydrometeorologický ústav.
 


 

Klíšťata nás mohou nakazit třemi závažnými onemocněními. Nejznámější je klíšťová encefalitida, nejzávažnější je pak borelióza, na kterou může člověk i zemřít. V Česku je ale poměrně dost zastoupena i ehrlichizóza.
 

 

Podívejte se na mapy, kde klíšťata útočili nejvíce v minulém roce:
 


 


 


 

Rady, jak bojovat s klíšťaty
 

Jak se klíštěti vyhnout?
 

1. Pokud se máte pohybovat v místech se zvýšeným výskytem klíšťat bereme si vhodné oblečení – především dlouhé světlé kalhoty, na kterých je klíště dobře vidět. Volíme raději i dlouhé rukávy a uzavřenou obuv. Zvýšení efektu vhodné volby oděvu je možné dosáhnout použitím doplňků s tzv.protiklíšťovou úpravou.
 


2. Nezapomínáme používat repelent.
 

3. Pokud to jde, vyhýbáme se travnatým a křovinatým porostům. Chodíme po zpevněných cestách a neleháme si ani neusedáme do vysoké trávy.
 

Jak klíště odstranit?
 

1. Klíště opatrně odstraníme podle následujícího návodu. Uchopíme jej kleštičkami na klíště nebo speciální kartou co nejblíže kůži a kývavými pohyby jej pomalu vyvikláme.
 

2. Ranku po vytažení klíštěte ihned dezinfikujte. Je vhodné použít především dezinfekční prostředky s obsahem jódu.
 


3. Klíštěte se nezbavujte. Pokud chcete vědět, zda bylo klíště infekční a zda vám hrozí riziko nákazy můžete klíště odeslat do speciální laboratoře nebo vzít s sebou k lékaři. Na vyšetření klíštěte nemá vliv pokud jste jej před vyjmutím potřeli dezinfekcí nebo olejem.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Klíště dokáže přežít v pračce i v mrazáku

Dejte pozor, klíšťata přenášejí novou nebezpečnou chorobu

TN.cz