Rady a tipy

Drtivá většina aut má přetočený tachometr! Víme, jak to poznáte!

Nedávná kontrola České obchodní inspekce v českých autobazarech skončila fiaskem - více než osmdesát procent kontrolovaných aut měla stočené tachometry.

A to je opravdu vysoká pravděpodobnost, že si domů přivezete vozítko, které prošlo nelegální "omlazovací" kúrou. Naštěstí existuje několik způsobů, jak poznat, že s tachometrem není všechno v pořádku.


1. Počet najetých kilometrů


Nejzásadnější je dát údaj na tachometru vedle stáří auta. Průměrně auto najede za rok na silnicích kolem patnácti tisíc kilometrů, u aut služebních je to ještě řádově víc.


Pokud tedy narazíte třeba na deset let starou oktávku, která má na tachometru 40 tisíc, měly by se vám  v hlavě rozeznít poplašné zvony. Takové číslo je totiž skoro jistě uměle sražené.


2. Servisní knížka


Před zaplacením si také hodně zblízka prohlédněte servisní knížku. U všech záznamů by měla být razítka a veškeré údaje vyplněné. Naopak objev volného listu může znamenat, že ho tam někdo vložil dodatečně.


Zbystřit byste měli také v případě, že záznamy za deset let jsou v knížce vepsané bez jakýchkoli odchylek stejným rukopisem. Abyste měli jistotu, zajděte do autorizovaného servisu a nechte si ukázat originál servisní knížky.


3. Kontrola počítadla kilometrů


Kromě úpravy samotného tachometru občas černí mechanici sáhnou i na počítadla kilometrů. Vyplatí se zkontrolovat, jestli jsou čísla na ukazateli v přesné rovině, zaměřte i na otisky prstů, šmouhy a nečistotu pod sklem přístrojové desky. U digitálních počítadel naznačí neoprávněný zásah do systému občasné poskočení, nebo mírné poblikávání číslic.


4. Stav interiéru auta


Spolehlivým ukazatelem stáří kupovaného auta je i stav vnitřního vybavení auta. Málo ojeté auto voní uvnitř po plastu, kufr pak gumou po "čerstvé" rezervě.


Pokud to naopak v interiéru vozu vypadá, že tam vybuchl granát, volant je obroušený, pedály sešlapané a hlavice řadící páky odřená tak, že se čísla nedají přečíst, má auto najeto 150 až 200 tisíc kilometrů. Bez ohledu na údaj na tachometru.

 

Online KALKULAČKA POVINNÉHO RUČENÍ na TN.cz

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Miláčci v garážích slavných: Kdo z celebrit má nejdražší auto?

Neuvěřitelné video ze slovenské myčky: Takhle čistí auto Romové

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
pez TN.cz