Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.11. 2013 11:31
topná sezóna

Bojíte se, že vás prodejci UHLÍ chtějí OŠIDIT? Na co si dát pozor? Poradíme vám!

Uhlí
Zdroj: Thinkstockphotos

Inspektoři České obchodní inspekce se na začátku topné sezóny zaměřili na prodejce černého uhlí a nestačili se divit, kolik z nich se snažilo nějak ošidit svého zákazníka. Každá třetí kontrola objevila nějaké porušení předpisů.

Nejčastěji prodejci špatně informovali o ceně nabízených výrobků. Také ve dvou případech nedodrželi prodejci zásady poctivosti prodeje. Jeden prodávající neumožnil spotřebiteli kontrolu hmotnosti zakoupeného paliva na úředně ověřeném měřidle a další nedodržel deklarovanou hmotnost objednávky


„Lidé by měli objednávat uhlí u osvědčených dodavatelů, požadovat informace o cenách a vyhýbat se podezřele levným nabídkám. Kromě informací o jakosti uhlí a jeho ceně, mají právo na převážení dodávky před převzetím a na vydání řádně vyplněného dokladu o koupi,“ radí inspektoři.

 

Podívejte se na rady, jak se nenechat okrást


Uhlí si nechte zdarma převážit. Máte na to právo


Každý kupující má právo na to, aby mu objednané palivo bylo dodáno ve správné hmotnosti a prodávající je povinen umožnit kontrolu správné hmotnosti objednávky - převážení. Požádá-li spotřebitel předem, tj. při objednávce, o možnost být při nakládce a vážení uhlí před rozvozem, měl by mu prodávající vyhovět. Pokud odmítne nebo bude hledat výmluvy, proč to nejde, měl by spotřebitel zvážit, zda nezměnit prodejce. V opačném případě riskuje, že bude citelně ošizen.

 

 


Pokud se vám uhlí rozpadne, chtějte peníze zpátky


Rozhodně by se měl člověk také zajímat o to, v jakých podmínkách je uhlí určené k rozvozu skladováno, a pokud se uhlí rozpadne ve sklepě na prach v rozmezí několika dnů až dvou týdnů po dodávce, měl by dodávku reklamovat. Rozpad uhlí svědčí o tom, že jeho uskladnění nevěnoval prodejce náležitou péči.

 


Mokré uhlí si určitě do domu nedávejte

 


Rozhodně by měl spotřebitel také odmítnout převzít dodávku mokrého uhlí, a to z bezpečnostních důvodů – při následném skladování mokrého uhlí hrozí jeho samovznícení.

 


Nejvíc se podvádělo na Vysočině a na jihu Čech


V období od 1. 7. do 30. 9. 2013 bylo při akci zaměřené na prodeji pevných paliv provedeno celkem 34 kontrol a porušení obecně závazných právních předpisů, zejména zákona o ochraně spotřebitele a zákona o ČOI, zjistili inspektoři při 12 kontrolách (35,3 procenta).

POKUD JSTE NALETĚLI PŘI KOUPI UHLÍ, OZVĚTE SE NA ZPRAVY@NOVA.CZ

 

Výsledky kontrol tuhých paliv (3. čtvrtletí 2013)
 
Inspektorát
počet kontrol
kontroly se zjištěním
zjištěná porušení v %
 
 
Středočeský a Hl. město Praha
3
0
0
 
Jihočeský a Vysočina
8
5
62,5 %
 
Plzeňský a Karlovarský
5
2
40,0 %
 
Ústecký a Liberecký
4
4
100 %
 
Královéhradecký a Pardubický
3
0
0
 
Jihomoravský a Zlínský
0
0
0
 
Moravskoslezský a Olomoucký
11
1
9,1 %
 
Celkem
34
12
35,3 %
 

zdroj: ČOI
 

TN.cz
Reklama