SERIÁL EXEKUCE

PROTI GAUNERŮM: Co dělat, když je exekuce vedena na expartnera

I dnes se budeme věnovat tématu exekuce a především pak práce samotných exekutorů. Reportérka Tereza Šnoblová se probrala množstvím dalších námětů, které jí posíláte. Tentokrát se zaměřila na to, co dělat, když je exekuce vedena třeba na expartnera, a i přesto, že s ní de facto nemáte nic společného, zvoní exekutoři právě u vašich dveří.

"Přišla jsem domů se starším synem a všechno tady bylo polepeno žlutýma nálepkami," tvrdí paní Krystýna. Tak popisuje své zkušenosti, s exekucí prý nemá nic společného. Za vše podle ní může její expřítel, který prý v bytě už nežije a ani tam nemá trvalé bydliště.
 

"On jim důrazně řekl že dokládá, že není ničím tady vlastníkem," dodává Krystýna.
 

 

Jenže stačí, aby se dlužník na dané adrese zdržoval, nebo tam byl někdy zastižen, a už mají vykonavatelé exekuce právo do bytu vstoupit. Pokud taková situace nastane a jste v ní "nevinně", je podle exekutorské komory důležité situaci vysvětlit.
 

 

Co dělat, když nejsem dlužníkem, a přijdou exekutoři?

"Exekuce se týká pouze dlužníka nikoho jiného, uveďte, že věci jsou ve vašem vlastnictví můžete podat návrh na vyškrtnutí ze soupisu nebo vylučovací žalobu," radí mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.
 


Nejlepší je podobným situacím předcházet a dbát na to, abyste se před dlužníkem chránili co nejlépe. "Pokud se dlužník a místě opravdu nezdržuje je dobré zařídit aby si trvalou adresu přehlásil na ohlašovnu," dodává mluvčí.
To znamená, že jako vlastník bytu můžete na příslušném úřadě přehlásit adresu trvalého pobytu dlužníka na městský či obecní úřad.
 

Často nám do redakce posíláte i stížnosti na to, že vykonavatelé exekuce u vás doma chodí v botech. Ze zákona na to ale mají právo. A důvod?
 

"Je to z bezpečnostní důvodů, protože vykonavatelé čelí agresivitě dlužníků," tvrdí Báčová.

bru, Tereza Šnoblová TN.cz