Finanční rádce TN.cz

PRŮVODCE: Čas půjček je tady. Pozor, aby vás nezruinovaly!

půjčky
Zdroj: Mediafax

Blíží se vánoční svátky a spoustu Čechů se před nimi zadluží. Právě teď vídáme desítky reklam na výhodné nebo dokonce supervýhodné půjčky. Jsou ale pro nás opravdu tak přínosné? S Finančním rádcem TN.cz se podívejte na našeho malého průvodce půjčkami.

Češi se stále víc a víc zadlužují a teď navíc přichází doba, kdy si půjčujeme nejvíc - Vánoce. Bankám a finančním institucím domácnosti dluží přes více než bilion korun! A dluhy stále rostou, měsíčně dokonce o několik miliard. Další vlna zadlužení českých domácností bude již tradičně s blížícími se Vánocemi.

 

Pokud i vy plánujete nějakou půjčku, dobře si to rozmyslete. Finanční rádce TN.cz připravil krátký manuál, na co si dát pozor.

 

Dobrá a špatná půjčka

 

Mnoho lidí nás varuje před zbytečným zadlužováním. Oprávněně. Ale někdy i půjčka (dluh) může být k našemu prospěchu. Je třeba však rozlišit "dobrý" a "špatný" dluh.

 

Dobrým dluhem může být například hypotéka na vlastní bydlení, její splátka totiž mnohdy může být prakticky stejná jako to, co platíte za nájem. Stejně tak to může být i půjčka na rozjetí vlastního podnikání, v případě, že budete mít větší zisky než je měsíční splátka úvěru.

 

Naopak špatným dluhem a půjčkou je to, čím vydělat nemůžete nebo vám neušetří žádné peníze. Typickým příkladem špatné půjčky je na dovolenou, elektroniku, auto nebo například na vánoční dárky.

 

RPSN a úrok

 

Záhadná zkratka, kterou neustále slýcháme u půjček, je RPSN. Je to roční procentní sazba nákladů. Je to tedy souhrn všech poplatků a jiných nákladů, které musí dlužník zaplatit tomu, kdo mu půjčil. V Česku se u půjček a úvěrů musí RPSN s určitými výjimkami uvádět (nemusí se uvádět u půjček nižších než 5000 korun a vyšších než 800 tisíc korun).

 

Úrok je naproti tomu částka, která vyjadřuje cenu vypůjčených peněz. Nejsou v něm zahrnuty další poplatky na půjčku, například za uzavření smlouvy či různé poplatky. Úroková sazba je pak vyjádřena v procentech za rok.

 

Pokud vás zajímá, jaká půjčka je pro vás nejvýhodnější, využijte Finančního rádce TN.cz. Srovnat půjčky si můžete ZDE.

 

Finanční rádce TN.cz porovnává půjčky pouze od ověřených a osvědčených společností, můžete si půjčit od 15 tisíc korun do stovek tisíc. Půjčku si můžete sjednat online a peníze můžete mít k dispozici za pár dní.

 

Na co si dát při půjčování peněz pozor?

 

Drobné půjčky do 5 tisíc korun

Dejte si dobrý pozor zejména u malých půjček do 5 tisíc korun. U nich nemusí věřitelé uvádět například RPSN, proto si dobře přečtěte smlouvu a zjistěte se, jaké jsou celkové náklady spojené s půjčkou. S nevýhodnou takto malou půjčkou vám nemusí pomoct ani právníci, protože částka do 5 tisíc korun není brána jako úvěr.

 

Ručení

Rovněž buďte opatrní pokud po vás chce věřitel ručit nějakým majetkem například domem či bytem a to, i když tomu půjčovaná částka neodpovídá.

 

Poplatky

Zjistěte si všechny poplatky spojené s vaší půjčkou. Všechny náklady spojené s půjčkou včetně všech poplatků, úroků a dalších nákladů, můžete zjistit pomocí RPSN.

 

Dejte si pozor, co podepisujete

Někteří vykutálení poskytovatelé půjček se vás totiž budou chtít obalamutit "supervýhodnou" půjčkou a budou vám prezentovat jiné částky, než ve skutečnosti budete platit. Proto si dejte dobrý pozor, co podepisujete a co je uvedeno ve smlouvě. Stejně tak byste měli být obezřetní, pokud po vás věřitel chce podepsat směnku či dozorčí doložku.
 

TN.cz / hmr