Co zdraží?

Vzkaz ČNB: Slabou korunu budeme udržovat do roku 2016!

Bankéři z České národní banky (ČNB) oznámili, že budou kurz koruny ovlivňovat až do roku 2016. Za touto pro někoho nesrozumitelnou formulkou se skrývá zásadní opatření, které ovlivní každého z nás. Slabší korunou...

Úmyslné oslabování koruny, ke kterému centrální banka sáhla už loni na podzim, zdražuje euro a další zahraniční měny. A kvůli tomu zdražuje v podstatě veškeré zboží, které se do Česka dováží ze zahraničí.
 

Radost můžou mít snad jen firmy zaměřené na export, které naopak víc vydělají na jiných trzích. Pro běžné smrtelníky to ovšem znamená, že si za svůj plat ve výsledku nakoupí méně zboží.
 

"Bankovní rada konstatuje, že ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než v roce 2016," uvedl Singer. Pro případné oslabení koruny na ještě slabší úroveň by podle něj bylo třeba, aby bankovní rada shledala další zřetelné posílení vlivů působících proti růstu cen.

 


 

Takovým vývojem by podle Singera mohl být nyní negativní vývoj v eurozóně. "Těžko se mi hodnotí situace eurozóny, která je pro toto rozhodující. Jsou tam znaky oživení, na druhou stranu ten propad očekávání v cenovém vývoji pokračuje a data nenaznačují, že by se to mohlo obrátit. Kdyby se k tomu přidal nějaký ekonomický otřes, tak to je ten rozhodující zdroj pro takové rozhodnutí," uvedl.
 

Nová prognóza nadále počítá s udržením kurzu poblíž 27 Kč/EUR a pokračováním intervenčního režimu do třetího čtvrtletí příštího roku. Rizika možného vývoje jsou v nové prognóze centrální bankou hodnocena jako mírně protiinflační. Prognóza vždy předpokládá ekonomický vývoj na základě dostupných dat a bankovní rada se k takovému odhadu může vyjádřit a zaujmout vlastní stanovisko.
 

"Je krásně vidět, že ČNB nemusí intervenovat jako loni v listopadu, odkladem ukončení intervenčního režimu vyslala jasný vzkaz, že si přeje slabší korunu po delší dobu," upozornil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Koruna po prohlášení ČNB oslabila na několikaměsíční minimum, po 15:00 se obchodovala za 27,63 Kč/EUR.

Související témata:
TN.cz