expertka radí

Rádi grilujete? Pozor na salmonelózu, varuje expertka! RADY JAK ZDRAVĚ GRILOVAT

S letním obdobím je neodmyslitelně spjaté grilování. A Češi grilují, co se dá: kuřecí, vepřové, hovězí maso, ryby i zeleninu. Čemu se ale raději na grilu vyhnout? A jak maso připravit, aby nám nehrozila třeba salmonelóza? To prozradila nutriční specialistka Dana Šímová.

Co grilovat, abychom si pochutnali, ale zároveň udělali i něco pro zdraví? Odpověď je jednoduchá: hlavně kuřecí a rybí maso. "Má totiž méně tuku a ryby navíc obsahují zdravý tuk, ve kterém jsou omega-3 mastné kyseliny. Podporuje vývoj mozku, růst a je proto velice vhodný pro děti. "Snižuje také hladinu cholesterolu, přičemž v naší populaci je ta hladina vyšší," říká výživová poradkyně Dana Šímová.


"Ryby obsahují také vápník, železo, fosfor a jód, takže jsou dobré i na štítnou žlázu. A dokonce je v nich fluor, který zlepšuje kvalitu zubů. Potom obsahují vitamíny skupiny B, které urychlují metabolismus. Ryby mohou být i tučnější. A můžeme střídat sladkovodní i mořské, na tom moc nezáleží," vyjmenovává Šímová bezpočet plusů, proč bychom měli ryby konzumovat.
 


Maso, které dáváme na gril, by každopádně nemělo být moc tučné. "Jakmile je maso tučné, tak ten tuk kape do ohně a vznikají karcinogenní látky. Proto se nedoporučuje grilovat buřty, klobásy a podobně. Tam už se o zdravém grilování opravdu hovořit nedá. Grilovat zkrátka libové maso. Třeba kuřecí, které obsahuje dokonce i draslík, takže snižuje vysoký krevní tlak," varuje.


Pochopitelně můžeme grilovat i zeleninu, která je z grilu velmi chutná. "Grilovaná zelenina by zase měla být spíš tvrdší, protože měkká zelenina se nám rozpadne, například rajčata, ta už není tak chuťově dobré. Spíš nějaký lilek, cuketu, dokonce i celer se dá grilovat. Ten se ale musí malinko předvařit, protože na tom grilu nezměkne."

Se solí a marinádou opatrně


"Marinovat bychom měli určitě, ale ne solit. Solit by se mělo až během grilování, nebo až po něm. Když maso naložíte třeba přes noc a dáte tam sůl, tak ta sůl vytáhne vodu a maso potom bude suché. Čili nesolit, nenakládat do soli. Jen nějaké bylinky, malinko olivového oleje, nějakou marinádu, a spíš to solit až těsně před tím dokončením," radí Šímová.


Marinádu je každopádně lepší si vyrobit doma ze surovin, které známe. Ty kupované totiž obsahují hodně glutamátu sodného a soli. "Tím už nezabráníte tomu, že maso před grilováním nenasolíte," upozorňuje expertka.
 


Koření bychom se podle Šímové každopádně neměli vůbec vyhýbat. Pozor ale opět na směsi prodávané v obchodech. "Myslím si, že koření nebo bylinky v malé míře vyloženě urychlují trávení. Určitě koření používat. Je lepší použít také bylinky nebo česnek. Tím pádem nemusíte použít tolik soli, protože to ochutíte trošku jinak. Nemusíte pak maso přesolovat a přepepřovat. Už namíchané kořenící směsi bychom kupovat neměli, a to kvůli obsahu soli."


Na co si dát pozor?


"Co se týče kuřecího masa, pokud je to třeba křídlo nebo stehno s kostí, tak bychom si měli dát pozor na tepelnou úpravu. To znamená, že když to málo ugrilujeme a uvnitř u té kosti je to červené, tak z toho potom můžou vzniknout žaludeční problémy nebo i dokonce salmonelóza. V tom je tedy zapotřebí postupovat velice opatrně. Dá se to zjistit tím, že do toho masa píchnete vidličkou a uvidíte, jestli teče červená šťáva, nebo jestli už je maso upečené," prozradila výživová poradkyně.
 


Tip na závěr


Když nás přestane bavit zelenina nebo kuřecí maso, co jiného můžeme dát na gril? "Moc dobrá je krůta, dají se koupit i ta velká krůtí stehna. Když je dobře naložíte s bylinkami, třeba i s rozmarýnem, malinko osolíte a zabalíte do alobalu, tak jsou naprosto vynikající. Ta příprava je sice trochu delší, protože přeci jen je tam ta kost, ale v alobalu se to tím pádem nespálí," uzavírá Dana Šmídová.

tn.cz / zdg