pozor na to

Rakovina prsu jako dárek k Vánocům... Petra a Hanka popsaly svůj boj se zlou nemocí

Ženy po operaci - 1
Zdroj: Rucenaprsa.cz

Kampaň Ruce na prsa (Rucenaprsa.cz) si klade za cíl upozornit ženy, že nebezpečí rakoviny se týká všech. Čtěte příběh osmadvacetileté Hanky a třiatřicetileté Petry.

Hlavním cílem kampaně Ruce na prsa je zvýšit povědomí o důležitosti samovyšetření prsu pro nejširší veřejnost. Dalším cílem je přispět ke zvýšení počtu žen, které využívají bezplatný screening. V České republice je to kolem 50%, a to je příliš málo. Čtěte příběhy dvou statečných žen Hanky a Petry.
 

Hanka (28 let)
 

Hanka si při oblékání prádla nahmatala v levém prsu nevelkou rezistenci. Tehdy jí bylo 28 let. Říkala si, že když je tak mladá, že nepůjde o nic vážného. Odjela do Motola a počkala na testy. Pooperační vyšetření ale ukázala na zhoubnou diagnózu! "V tu chvíli se v mé hlavě rozjely nejčernější scénáře. Od té chvíle už nebylo nic jako dřív," říká dnes paní Hana.
 


 

Bylo potřeba provést rozsáhlejší výkon, který nakonec sestával z vyjmutí poloviny prsní žlázy a podpažních uzlin. Pak následovala chemoterapie. "Nebýt úžasných prarodičů, kteří mne téměř denně navštěvovali a nebýt babiččiny neutuchající víry, nevím, jak bych to zvládla," říká dnes paní Hana.
 

Vrátila se nakonec do práce, poznala svého partnera a začali spolu uvažovat o miminku. "Nakonec jsem otěhotněla prakticky na první pokus," usmívá se dnes paní Hana, která všem ženám vzkazuje, ať rozhodně nepodceňují samovyšetření.

Petra (33 let)
 

"Bulku v prsu jsem si nahmatala den před Štědrým dnem v roce 2009. Bylo mi 30 let a domnívala jsem se, že rakovina prsu se týká žen nad 55 let," říká dnes paní Petra.
 

Paní Petře lékaři bulku z prsu vyndali a následné vyšetření ukázalo, že měla v prsu velmi agresivní nádor. Lékaří jí popsal, že ji čeká těžké období.
 


 

"V únoru jsem již byla objednaná na první chemoterapii a pak jich následovalo ještě dalších sedm. Vypadaly mi vlasy, řasy i obočí. V září jsem šla na operaci, při které mi odebrali oba dva prsy a krom paruky jsem vyfasovala i epitézu. Samozřejmě jsem si vzala o číslo větší, než byla moje původní velikost a hrdě jsem se začala nosit," paní Petra nezastírá, že první týdny prožila v šoku. Jenže je bojovnice a nevzdala se. 
 

"Nyní jsem již po první plastické operaci a v červnu podstoupím druhou, při které mi dodělají i bradavky. Jsem opět kompletní žena, obohacená o velikou zkušenost," říká vyrovnaně paní Petra.
 

(více na rucenaprsa.cz)

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Snímky plné bolesti: Muž fotil svou ženu, která bojovala s rakovinou

Smutná zpráva: Hvězdě z Hobita byla diagnostikována rakovina i Parkinsonova choroba!

TN.cz