Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Výměna obutí

Řidiči by měli mít zimní pneumatiky! Kdy můžu za letní gumy dostat pokutu?

Přezouvání pneu
Zdroj: Mediafax

Ode dneška, tedy 1. listopadu, by měli mít všichni řidiči přezuto na zimní pneumatiky. Tato povinnost sice není absolutní, nicméně experti i policisté zimní obutí doporučují kvůli bezpečnosti. Přečtěte si, v jakých případech vám nehrozí pokuty i pokud budete mít letní gumy.

Někteří řidiči s přezutím na zimní pneumatiky stále vyčkává. Důvodem je zatím ne příliš zimní počasí, nicméně pneumatiky už vyměnily zhruba tři čtvrtiny řidičů, vyplývá to z informací pneuservisů a prodejců pneumatik.
 

I přes zákonnou povinnost část řidičů kvůli relativně teplému počasí na konci října stále vyčkává. Podle průzkumu v autoservisech jich nakonec během zimní sezóny přezuje 95 procent. Další tři procenta jezdí na zimních gumách po celý rok.
 

Povinnost totiž není absolutní, protože zákon říká: "Řidiči jsou povinni používat zimní pneumatiky a to nejen v úsecích označených dopravní značkou 'zimní výbava‘. Vozidlo musí mít zimní pneumatiky, leží-li souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza. Užít zimní pneumatiky musíte i v případech, kdy lze předpokládat výskyt sněhu, ledu či námrazy na vozovkách."
 


 

Pokud motoristy s letními gumami nečekaně na cestách zastihne nepříznivé počasí, riskují pokuty, vyšší riziko dopravní nehody, ale i problém s případným pojistným plněním u pojišťoven. Po řidičích, kteří v zimě nepřezují a pak nabourají, může pojišťovna požadovat regres. Pokud řidiče s letními pneumatikami přistihne při zhoršených povětrnostních podmínkách policista, hrozí mu pokuta až 2500 korun.

  

Připravte své auto na zimu

 

Zimní pneumatiky mají obecně lepší vlastnosti než letní obutí, když teploty trvale klesnou zhruba pod sedm stupňů Celsia nebo na sněhu. Minimální hloubka vzorku je čtyři mm a měly by být nazuté na všech čtyřech kolech. Proti loňsku některé značky mírně zlevnily o pět až deset procent. Obutí na běžné typy aut lze pořídit kolem 6000 korun.
 


 

Kvůli nejasnostem v zákoně vydalo ministerstvo dopravy sérii doporučení, kdy mohu použít letní pneumatiky, a kdy naopak bychom měli mít přezuto. Další příklad naopak ukazuje situaci, kdy se řidič i v zimě obejde bez zimních gum. "Jedu v Polabí mimořádně do práce vozem. Ten den je sucho a ani předpověď počasí nehlásí, že by se měly klimatické podmínky zhoršit. Je jasné, že můžu vyjet s letními pneumatikami," stojí v materiálu ministerstva dopravy.
 


Přezuto naopak musíme mít podle ministerské příručky v tomto případě: "Jedu na dovolenou do hor z Polabí, kde bydlím. V Polabí je krásné počasí a sucho. Na horách též. Hodlám tam však strávit týden. Je jasné, že budu muset mít zimní pneumatiky, neboť během týdne může napadnout v horách sníh."

tn.cz / ČTK / hmr