Novinky pro motoristy

Rok 2013 na silnicích: Výmluva na osobu blízkou? ZAPOMEŇTE!

Ilustrační foto
Zdroj: isifa.com

Rok 2013 přinese množství změn, o kterých musí motoristé vědět. Podívejte se, co vás čeká na českých silnicích.

Výmluvy na osobu blízkou končí
 

Dnem 19. 1. 2013 končí možnost vymlouvat se na osobu blízkou při předvolání. Ti, kteří spáchají přestupek po 19. 1. již nemohou tvrdit, že ve skutečnosti řídila osoba blízká (mohl to být člen rodiny, ale v podstatě i kamarád).
 

Od 19. 1.  předvolaný bude muset uvést, kdo auto při přestupku řídil. Nebo bude muset platit pokutu jako majitel vozu. Existuje ale i možnost, že se řidič vymluví na osobu vzdálenou - to je třeba osoba, která žije v zahraničí, ale byla v době přestupku v ČR a řídila. Policie se pak musí tuto osobu pokusit předvolat k podání vysvětlení. Více o tématu najdete ZDE!  
 

Řidičák za alimenty
 

Notorické neplatiče výřivného je možné od 1. ledna postihnout odebráním řidičského průkazu. Kontroverzní zákon byl odborníky hodně kritizován, prezident Klaus ho ale nakonec podepsal. Tento postup se ale netýká těch, kteří prokážou, že řidičák potřebují k výdělku, na kterém je platba alimentů primárně závislá. Více o tématu najdete ZDE!
 

Výměna řidičáků
 

V roce 2013 skončí povinná výměna řidičských průkazů, se kterou jsme se potkávali v několika předešlých letech. Nyní se to týká těch řidičských průkazů, které byly vydány v období od 1. 1. 2001 do 30. 4. 2004, a musí být vyměněny do 31. 12. 2013.
Tisíce řidičů tak musí zamířit na příslušná pracoviště obecního úřadu s rozšířenou působností a vzít si s sebou žádost, občanský průkaz, fotku a původní řidičák. Více o tématu najdete ZDE!
 

Hurá na skútr s kubaturou 125 cm3
 

Nyní mohli majitelé řidičského oprávnění na osobní auta řídit motorky s kubaturou jen do 50 cm3. Od roku 2013 mohou řídit i skútry s motorem 125 cm3. Více o tématu najdete ZDE!
 

VŠE O ZMĚNÁCH V AUTOŠKOLE NAJDETE ZDE!

Udělat jasno v nabídce povinného ručení si můžete ZDE

sta TN.cz