Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Změny v roce 2014

Slíbili vám práci a pak vás vypekli na poslední chvíli? Víme, jak se můžete bránit!

Hádka
Zdroj: Thinkstockphotos

Nový rok přinesl několik novinek v pracovněprávních vztazích. Některé pracující moc nepotěší, jiné naopak hrají do karet všem, kteří mají pocit, že je firmy vždycky převálcují.

Změnou, která se týká v podstatě každého, je vyplácení náhrady mzdy v případě vážné nemoci. Zatímco ještě před týdnem platil zaměstnavatel mzdu první tři týdny nemoci a až pak byl člověk závislý na nemocenské ze státní kasy, nyní je náhrada platu jen dva týdny, pak už si marodi musí vystačit s nízkou nemocenskou.

 


Od Nového roku je v občanském zákoníku bič na "slibotechny". Pod pojmem předsmluvní odpovědnost se totiž skrývá mocný nástroj, kterým se můžete bránit například proti firmě, která vám vytrvale slibuje práci a pár dní před nástupem si to najednou rozmyslí.


Nově může každý, koho něco podobného postihne, žádat náhradu škody - třeba za to, že kvůli slíbenému novému místu dal výpověď v předchozí práci. Pokud se v takové situaci ocitnete, obraťte se na právníky a následně na soudy.


Velmi lehce se od ledna zvýšily diety na služebních cestách a cestovné pro ty, kteří absolvují služební cesty ve vlastních autech. Více o změnách od ledna 2014 najdete v tomto článku.

pez TN.cz