Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Jak na tom budete

Spočítejte si invalidní, vdovský nebo sirotčí důchod. KALKULAČKY

Kalkulačka
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

I když pod slovem důchod si většina lidí automaticky vybaví důchod starobní, existují samozřejmě i jiné druhy důchodů. A všechny se letos mění.

Invalidní, sirotčí i vdovské důchody se díky valorizace v roce 2014 zvyšují. Sice jen mírně, ale pořád lepší pár desetikorun v kapse než vůbec nic.


To, kdo má nárok na invalidní důchod, je poměrně známé. Ale jak je to s důchodem vdovským? Na ten máte nárok automaticky v případě, že váš životní partner zahyne při pracovním úrazu.


Podrobný článek a interaktivní kalkulačky najdete ZDE.


Stejně tak máte na vdovský důchod nárok v případě, že váš partner před smrtí sám bral například invalidní důchod nebo klasickou penzi. Na peníze máte nárok jeden rok a dostanete je pouze v případě "klasického" manželství. Registrovaní partneři mají smůlu.


Pokud jde o důchod sirotčí, na ten mají nárok děti, které přijdou o rodiče (jednoho nebo oba) případně třeba i o prarodiče, kterým je soud svěřil do péče.


Sirotčí důchod pochopitelně není napořád, ale je to s ním podobné jako s alimenty - nárok na peníze končí v momentě, kdy dostudujete (a)nebo je vám víc než šestadvacet.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Slavný herec Glazar je těžce nemocný a nemá ani na nájem!

Invalidní hvězda internetu: Mladík si hraje na zombie a děsí lidi!

pez TN.cz