Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Více peněz

NOVÉ KALKULAČKY: Spočítejte si, kdy půjdete do důchodu a kolik budete brát

Důchodkyně s penězi
Zdroj: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK
Ilustrační foto

Zajímá vás, jaký budete dostávat v letošním roce starobní, invalidní, vdovský nebo sirotčí důchod. Spočítejte si to na kalkulačkách, které najdete v článku. Můžete si i vypočítat, jaký dostanete důchod, i když zrovna do práce nejdete.

Ve spolupráci s portálem Penize.cz jsme pro vás připravili několik kalkulaček, pomocí kterých zjistíte, jaký budete dostávat starobní, invalidní, vdovský důchod. Pokud vám do důchodu zbývá ještě nějaký čas, nicméně už teď můžete zjistit, zda si máte začít šetřit. Je pro vás připravená kalkulačka, s níž si vypočítáte, jak vysoký by mohl být váš budoucí důchod.
 

KALKULAČKU PRO VÝPOČET BUDOUCÍHO DŮCHODU NAJDETE ZDE!
 

Výpočet důchodového věku
 

Chcete zjistit, kdy přesně půjdete do důchodu, pomůže vám další kalkulačka. NAJDETE JI ZDE!
 

Starobní důchod
 

Pokud vás v roce 2013 čeká nástup do penze, jistě vás zajímá, s jak vysokým důchodem od státu můžete počítat. Výše vaší penze se bude odvíjet od vašich výdělků v letech 1986 až 2012 a zároveň od doby sociálního pojištění. Zjednodušeně řečeno platí: čím víc jste vydělávali a čím déle jste platili sociálním pojištění, tím vyšší důchod budete pobírat.
 

SROVNEJTE SI NABÍDKY PENZIJNÍHO POJIŠTĚNÍ!
 

KALKULAČKU PRO VÝPOČET STAROBNÍHO DŮCHODU NAJDETE ZDE!
 

Invalidní důchod
 

Když pobíráte invalidní důchod, tak i tato pomoc doznal díky valorizaci drobných změn, trochu se zvýšil, ale pravidla pro pobírání zůstávají stejná.
 


"I v roce 2013 platí, že na invalidní důchod má nárok každý, kdo ještě nedosáhl věku 65 let, stal se invalidním a zároveň získal potřebnou dobu sociálního pojištění a nesplnil ke dni vzniku invalidity podmínky nároku na běžný starobní důchod – nebo se stal invalidním následkem pracovního úrazu," píše portál Penize.cz.
 

KALKULAČKU PRO VÝPOČET INVALIDNÍHO DŮCHODU NAJDETE ZDE!
 

Vdovský a vdovecký důchod
 

Valorizace se týká i důchodů pozůstalostních, i v tomto případě dojde k jejich mírnému zvýšení. Pokud si chcete spočítat, jak vysoký vdovský nebo vdovecký důchod budete mít, použijte KALKULAČKU – ZDE!
 


Sirotčí důchod

 

Do kategorie pozůstalostních důchodů patří také důchod sirotčí, který má velmi podobná pravidla jako důchod vdovský. Nárok na sirotčí důchod vznikne každému nezaopatřenému dítěti, kterému zemře rodič, osvojitel nebo člověk, který převzal dítě do péče, a rodiče mu tedy nahrazoval.
 

KALKULAČKU PRO VÝPOČET SIROTČÍHO DŮCHODU NAJDETE ZDE!

 

Srovnávač penzijního pojištění najdete zde.

 

ČTĚTE TAKÉ:

5 tipů, jak naučit děti hospodařit s penězi

VELKÝ HOROSKOP 2013: PENÍZE! Budete konečně v balíku?!

Za 10 let prokouříte novou fabii! Kalkulačka ušetřených peněz

s přispěním Penize.cz tn.cz / hmr