TOPENÍ PLYNEM

TOPNÁ SEZÓNA ZAČALA: Jak připravit plynové topení na zimu?

plyn
Zdroj: Mediafax

Venku se rychle ochlazuje, topná sezóna už vypukla a je proto nejvyšší čas nechat si zkontrolovat topnou soustavu. Čím začít a na co si dát pozor, když topíte plynem?

Pokud jste během léta zanedbali údržbu topení, je nejvyšší čas přestat ji s příchodem prvních mrazíků odkládat. Zanedbávání údržby by se vám totiž mohlo pěkně vymstít. V případě, že máte doma plynové zařízení (karmu, či staré "wafky"), to platí dvojnásob.

 

Jestliže se o teplo vašeho domova stará plynový kotel, nechte jej prohlédnout servisním technikem, který zkontroluje správné seřízení spalování a vyčištění, což pak snižuje i náklady na vytápění. Kontrolu odborníka za žádnou cenu nepodceňujte a nespoléhejte se pouze na vlastní um.

 

 

Špatně udržovaný kotel totiž může být svému okolí nebezpečný. Kvůli špatnému seřízení může dojít i k uvolnění jedovatého plynu oxidu uhelnatého. Tento plyn nemá zápach a jeho koncentrace v prostředí může mít i tragické následky.

 

"Člověk může po chvíli upadnout do bezvědomí a zemřít. K případům otravy dochází např. při užívání plynových průtokových ohřívačů (karem), když není zajištěno dostatečné větrání v dané místnosti. K otravě však může snadno dojít i tehdy, pokud není v pořádku odvod spalin z topidla, komín je zanesen sazemi," varuje na stránkách Hasičského záchranného sboru ČR mluvčí Vendula Horáková.

 

Plyn
KALKULAČKA PLYNU. Zjistěte si jednoduše online, o kolik méně můžete platit za plyn.

 

"Prevence je jednoduchá: pravidelné kontroly komínů, pravidelné kontroly topidel, zejména plynových zařízení, na trhu lze rovněž zakoupit CO alarmy, které dokážou upozornit na nebezpečné množství tohoto jedovatého plynu v ovzduší," dodává Horáková.

 

Vše o plynu najdete v naší rubrice Finanční rádce na TN.cz.
 

ČTĚTE TAKÉ:

UŠETŘETE TISÍCE KORUN ZA PLYN: Návod jak změnit dodavatele plynu.

Topíte zemním PLYNEM výhodně? Tady je KALKULAČKA spotřeby.

ana TN.cz