předejděte požáru

Topná sezóna začala. Nechte si zkontrolovat komín

kominíci
Zdroj: isifa.com
Kominíci (ilustrační foto)

Jen za minulou zimu vyjížděli hasiči k desítkám požárů komínů. Nechte si ho před zimou zkontrolovat od odborníka, abyste podobné situaci předešli.

Komín může být od minulé zimy hodně zanesený sazemi a usazeniny se pak snadno vznítí. Abyste požáru předešli, nechte komín před zimou zkontrolovat od odborníka.

 

Kdo kontrolu provádí?

 

Kontrolu by měla dělat odborná kominická firma, která o výsledku kontroly vystaví doklad s razítkem a podpisem. Doklad musí mimo jiné obsahovat datum kontroly a vyjádření, zda je komín schopen bezpečného provozu.

 

Můžu komín vyčistit sám?

 

Pokud mají spotřebiče na pevná paliva, jejichž zplodiny komín odtahuje, výkon do 50 kW, můžete komín vyčistit i sami. V jakémkoli jiném případě musí prohlídku udělat způsobilá osoba, upozorňují hasiči.

 

 

Jak často komín čistit?

 

Kontrolu komína je nutné provést jedenkrát do roka nebo i každé dva měsíce. Záleží na tom, jaké paliva využíváte a o jakou stavu se jedná.

 

  

Co dělat, když k požáru dojde?

 

Pokud požár komína přeci jenom nastane, je nutné odstranit z blízkosti všechen hořlavý materiál. Hořící saze nikdy nehaste vodou, komín by mohl popraskat. Hasiči používají většinou suchý písek. A samozřejmě každý požár okamžitě nahlaste na hasičskou linku 150 nebo linku tísňového volaní 112.
 

tn.cz / anš