Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

co dělat ve vedru

Tropický víkend: Jak přežít bez klimatizace i s ní? Praktické rady pro vysoké teploty!

Tropické počasí
Zdroj: isifa.com
Co dělat ve vedru? (Ilustrační foto)

V neděli teploty vystoupají až na 39°C! Na tropické teploty nejsme z našeho mírného pásma zvyklí a záchranu nabízí klimatizace. Ta ale může napáchat více škody než užitku. Přečtěte si, jak přežít extrémní vedro.

Každý zná ten příjemný pocit, když v autě zapne klimatizaci na maximum a propocené tričko začíná pomalu schnout. Každý ale také zná tu "pecku", když z ochlazeného auta na 20 stupňů vystoupí na rozpálené parkoviště, kde teplota na slunci dosahuje více než 40 stupňů. Nachlazení a problémy se zády jsou pak nasnadě.


O tom, jaká je ideální teplota se dohadují odborníci, ženy i muži. Ženy považují za ideální teplotu kolem 25 stupňů, zatímco muži se začínají potit. Pokud chcete v kanceláři předvádět jiné výkony než ovívání se šanony, ideální teplota je 24 stupňů. Jenomže co dělat, když je venku o 20 stupňů více?
 

Jaká je ideální teplota?


Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou je velmi důležitý. Podle některých odborníků by neměl být větší než pět stupňů, jiní se shodují na šesti stupních a při extrémních vedrech připouštějí, že lidé hranici posunou na deset stupňů. "Chápu, že nestačí dát klimatizaci o šest stupňů níže, když je venku osmatřicet. Přesto doporučuji zůstat při šestadvaceti," řekla pro MF Dnes Zuzana Mathauserová z Národní referenční laboratoře pro mikroklima pracovního prostředí.

 


Už při rozdílu větším než pět nebo šest stupňů se ale člověk vystavuje zdravotním problémům. Zvláště pokud vnitřní a vnější prostředí často střídá, například při krátké cestě klimatizovaným autem. Mezi častá onemocnění patří rýma, bolesti v krku, chraptění, zánět čelních dutin, oslabení imunita, slzení očí a točení hlavy. Časté jsou také bolesti zad, zvláště pokud máte v práci "VIP" místo přímo pod klimatizací a fouká vám na krk. V klimatizacích se také dobře daří různým bakteriím a plísním, které se lehce roznášejí.
 

 

Jak se chránit?


Snažte se proto dodržovat optimální teplotní rozdíl. Pokud jedete delší dobu autem doporučuje se teplotu postupně ochlazovat a na konci cesty zase pozvolna oteplovat. Kvůli suššímu vzduchu také více pije, v místnosti také zkuste použít zvlhčovač.


V sobotu dosáhnou teploty až 35 stupňů, v neděli dokonce 39 a v pondělí se "ochladí" na 33 stupňů. Je tedy důležité omezit fyzickou aktivitu a vypít až čtyři litry tekutin denně, nejlépe vody. Především staří lidé by neměli vycházet ven. Pokud si pobyt na slunci nedokážete odpustit, namažte se alespoň opalovacím krémem s vysokým faktorem a na hlavu si narazte čepici. V těchto dnech by totiž měla být i slabší ozonová vrstva.
 


A dobrá zpráva na závěr - v pondělí přijde studená fronta s bouřkami a přinese ochlazení.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chraňte mobil před sluncem. Podívejte, co se může stát

Pomoc, potí se mi nohy

Praktická rada pro všechny, kterým je v práci horko

Zabojuj proti horku


 

tn.cz / anš