tipy a triky

Ušetřete v kuchyni! Šéfkuchař ukázal, jak udělat skvělé knedlíky za pár korun!

DOMÁCÍ POTRAVINY: Každý ví, že na jídle se dají každý měsíc ušetřit peníze. A to dost peněz. Stačí jen přemýšlet a nebát se vyrobit si potraviny doma. Šéfkuchař Petr Mika vás dnes naučí udělat si skvělý houskový knedlík a ušetřit.

Pohodlí něco stojí. A platí to i o vaření. Hotové houskové knedlíky si sice můžete koupit v každém supermarketu, má to ale několik háčků. Nikdy pořádně nevíte, z jakých surovin knedlík vznikl. Informace a spekulace, že takové suroviny nemusí být vždy nejčerstvější, se tradují v každé české domácnosti.

 

Výroba knedlíků

1
/
5
Zdroj: Lukáš Červený
Výroba knedlíků_1

 

Rozhodující je ale cena. Balená šiška (váží průměrně kolem 0,5 kg) houskového knedlíku stojí přibližně 20 až 30 korun. Záleží na výrobci, kvalitě i značce.
 

Šéfkuchař Petr Mika, který vaří v pražské Golemově restauraci, vás přesvědčí, že kvalitní knedlík si můžete udělat doma. Bude vám chutnat, bude kvalitnější i zdravější než ten kupovaný a hlavně vyjde LEVNĚJI.   
 

Co budeme potřebovat?
 

Na 1,5 kg knedlíku (3 šišky) budeme potřebovat 1 kg hrubý mouky, 600 ml mléka,1 droždí, 2 housky (nejlepší jsou tak 3 dny staré), 2 vajíčka, 2 polévkové lžíce cukru a sůl.

Jak postupujeme? Průvodcem nám je Petr Mika, šéfkuchař Golemova restaurantu.

 

"Základem domácích knedlíků je trocha cukru, soli, na kilo hrubé mouky přijde 0,6 litru mléka."

 

Šéfkuchař Petr Mika radí nejprve si udělat kvásek.


"Nejdříve je potřeba si udělat kvásek. Já ho dělám proto, abych přišel na to, zda droždí není prošlé. Kvásek si uděláme tak, že nalijeme polovinu mléka, přidáme hrubou mouku, droždí a cukr. Sůl ne, protože ta ničí kvasinky a nevyběhlo by nám to. Sůl až na konec. Musí to být husté jako těsto na palačinky. Promícháme a dáme na čtvrthodiny do tepla, do 30 stupňů Celsia. Když těsto naběhne, znamená to, že je droždí v pořádku a můžeme pokračovat dále."


Jak se postupuje při výrobě samotných knedlíků?

 

"Kvásek nalejeme do mísy, přidáme zbytek hrubé mouky, zbytek mléka a ručně hněteme. Až se utvoří těsto, přidáme vajíčka se solí. Když má rád někdo žluté knedlíky, tak se dávají jen žloudky. Mám zkušenosti s tím, že když se těsto rovnou osolí, tak nemusí tak dobře nakynout. A opět mísíme - ručně. Těsto musí být důkladně propracované. To je, proč si lidé chodí raději kupovat knedlíky do obchodu. Udělat knedlíky je pracné, ale daleko levnější."

 

Do těsta přijdou kousky nakrájené staré housky.


"Když máme propracované těsto, vmícháme kostičky housek. Ručně pomalinku vmíchám. Když jsou housky moc staré, tak se v tom udělá strouhanka. Propracováváme a v misce dáme na 5 minut do tepla. Aby houska nasála z těsta to vlhké a dalo se to dobře dohromady."


 

Z kila mouky vznikne 1,5 kila těsta.

 

"Vzniklo 1,5 kg těsta, které rozdělíme na tři stejné díly. Podsypeme, aby se to nelepilo. Nenechávám dlouho kynout, protože to nechávám kynout déle v teple v podobě knedlíků.
Tři stejné díly hezky vyválíme. Doma, když nemáte formy, tak dejte válečky rovnou pařákem do hrnce. Žádné kynutí hodinu a podobně, já to necháváme kynout rovnou ve tvaru knedlíků. Dám knedlíky do trouby na 30 minut, aby nakynuly. Pak 35 minut na páře. Pára má jednu výhodu, že když na knedlíky zapomenete, tak se nic nestane. Dobré je knedlíky pak propíchat. Necháváme zchladit a nakonec je dobré šišky knedlíků namazat olejem a oni pak neoschnou."

 

Výsledek: 
 

výrobní cena jedné šišky je cca 17 kč
cena kupovaného cca 25,90 kč.

 

 

Dějiny knedlíků

 

Typická česká příloha -knedlík - je na domácí přípravu poměrně náročná, ale rozhodně to stojí za to. Knedlíky jsou oblíbené a mnozí z nás si bez nich některá jídla vůbec nedovedou představit. A jaká je vlastně historie knedlíků?

 

Ve středověku vypadal knedlík jako malá kulička či šištička z máčené housky a byl, oproti dnešnímu způsobu úpravy, osmažený. V 17. století připomínal knedlík spíše buchtu z mouky, kvasnic, vajec a soli. Těsto se nechalo vykynout a vytvořené bochánky se vkládaly do vroucí vody.

 

Nakonec však zvítězil kulatý tvar. V Anglii vznikly kulaté knedlíčky, které se tam podávají jako příloha dodnes. Postupem času se na evropském kontinentu knedlíky zvětšovaly a začaly vypadat tak, jak je známe dnes - jako velké kulaté šišky. Do Čech se dostaly z Rakouska a Bavorska.

 

 

Název knedlík se ustálil v 19. století a fajnšmekři si ho dokonce polévali máslem, protože tehdy byly knedlíky hlavním jídlem, nejen přílohou. Knedlík je ale součástí českého vynálezu. Slavné vepřo-knedlo-zelo je jídlem, na které jsou Češi pyšní. 

 

Info

Rodinný rozpočet. Nevydávejte z něj více, než musíte. Víte co a o kolik přeplácíte?

Co přeplácím

 

ČTĚTE TAKÉ:

Britové hodnotí na videu česká jídla: Je to stejně pitomé jako jejich kuchyně

Jitka Nováčková má zpět štíhlou postavu, už nevypadá jako knedlík

sta TN.cz