Rady odborníků

UŠETŘÍTE TISÍCE: 15 triků řidičů, jak připravit auto na zimu

Mráz - škrabání auta
Zdroj: Mediafax

Ještě než napadne první sníh, měli byste vědět, jak připravit automobil na zimní sezonu. Samozřejmostí je kontrola stavu autobaterie, hladiny a kvality brzdové a chladící kapaliny. Jaké zaručené finty však řidiči používají? Na to jsme se zeptali Tomáše Svobody z Auto ESA Pokud se jimi budete řídit, ušetříte tisíce korun a hlavně se vyhnete problémům a spoustě nervů.

1. Levné umělohmotné mřížky


Pokud víte, že se budete v zimě pohybovat více na místech, kde je sníh a led, asi přijde vhod i nějaké to zabezpečení pro případ problémů. Podkládat pod prokluzující kola koberečky z auta je nepraktické. Příliš kloužou a pod kolem proletí jako střela. Pokud si dáte do kufru auta dvě malé umělohmotné mřížky (prodávají se například v malířských potřebách pro vymačkání přebytečné vody z válečku), prokáží vám mnohem větší službu. Sice je těžkým autem můžete zničit, ale je to lepší než stát uprostřed polí a čekat na traktor. Někdo v autě vozí i nařezané kusy koberce.

 

Připravte své auto na zimu

 

2. Gumy na zimu

 


Zimní pneumatiky jsou na sněhu samozřejmostí. O tom, jaké si nasadit rozhodujete sami, hlavně s pomocí své peněženky. „Šetřit na zimních pneumatikách se nevyplácí. Levné „lisované tmy“ z Číny jsou, jak už to bývá u spousty jiných čínských výrobků, jen hodně chabou a spíš nebezpečnou hračkou,“ varuje odborník z Auto ESA.


Zimní pneumatiky najdete na YOOPY.cz ZDE

 

 

3. Škrabka s rukavicí


Přijdete ráno k autu a první, co vám připomene zimu je led a sníh na okně. Co teď? Základem je škrabka. Někteří lidé používají staré kreditní karty, někdo obal od CD, ovšem nejpříjemnější je škrabka, která má ruku chráněnou rukavicí.

Škrabka na led s rukavicí pouze za 48 Kč

 

4. Pomohou spreje

 

Zamrzlé okno může rozmrazit i chemie. Na benzinkách prodávají speciální spreje, kterým led neodolá. Důležité je ale mít čistý dostatečný průzor. „Rozhodně se nepokoušejte led z oken odřít stěrači, poškodíte gumičky a budete je muset měnit,“ radí Tomáš Svoboda z Auto ESA.

 

5. Užitečná tyčinka 

 

Pozor na přimrzlé dveře. Dobré je ošetřit těsnění například indulonou. Na benzinkách můžete ale koupit i lůj k potření gumových těsnění. Jde o tyčinku podobnou pomádě na rty.

 


6. Smetáček na sníh


Pro bezpečnou jízdu je nutné smést sněhovou pokrývku na střeše. K tomu je nejlepší smetáček. Sněžná čepice na střeše totiž za vámi může utvořit neprůhlednou sněžnou clonu a při prvním prudším zabrzdění vám úplně zasype kapotu.

 

Skvělá škrabka se smetáčkem za 81 Kč


7. Pytlík s pískem
 

Sněhové řetězy budou jistě dobrým pomocníkem, ale ne každý je má. „Pro případ nouze je dobré mít ve voze pytlík s pískem, který se může na ledu nasypat pod kola. Také malá lopatka, kterou odházíte sníh, jenž mírně nadzvedl vůz, se bude hodit,“ doplňuje Svoboda z Auto ESA.

  

  

8. Odmrazovač je základ


Může se stát, že námraza překryje celý vůz, a to pak pomůže hlavně odmrazovač zámků a skel. Všechny zámky raději dopředu pořádně naolejujte.

 

Rozmrazovač zámků za 31 Kč


9. Nemrznoucí kapalina


Do ostřikovačů dejte nemrznoucí kapalinu a seřiďte trysky, aby byly namířeny správně. Přesvědčte se, že už tam není letní směs. Ředění se nedoporučuje, protože ta letní zůstává v oběhu a zamrzá.


Nemrznoucí kapaliny za výborné ceny

 

Info

Porovnejte si nabídky POVINNÉHO RUČENÍ. ONLINE na TN.cz

Porovnat ceny

 

10. Plachta je šikovná

 

Šikovným řešením proti ranní námraze na oknech je plachta. Stačí ji přivřít do dveří a na okně přidržet stěrači. Místo plachty lze použít také karton.

 

Ochranné autoplachty najdete ZDE


11. Startovací kabely

 

Ty by měly být součástí každé zimní výbavy. „Nejenže vás může zradit akumulátor, ale kabely mohou posloužit i jako pomoc někomu, kdo nemá tak výkonnou baterii jako vy,“ uzavírá rady Tomáš Svoboda z Auto ESA.

 

Kvalitní startovací kabely

 

12. Vosky na ochranu


Kupte si speciální zimní přípravky pro ošetření litých kol pro ty, kdo na nich mají nazuté zimní pneumatiky. Vosk ochrání disky před zanášením.

 

13. Ubrousky proti zamlžování

 

Mlží se vám okna a nevíte, co s tím. Stačí si koupit speciální ubrousky, kterými se okna otřou zevnitř a je po problému.

 

14. Sněhové řetězy

 

Nejlepší jsou klasické kovové. Když nekoupíte ty nejdražší výrobky, vystačíte s pár stokorunami.
 

 

15. Gumové koberečky

  

Techtilní koberečky se velmi rychle v zimě nacucají vodou. Proto jsou praktičtější ty gumové. Případně se dá aspoň použít gumová podložka.


Gumové koberečky, i ty do kufru, najdete ZDE

 

Zimní období se projeví i na účtech za energie. Spočítejte si, zda můžete za plyn nebo elektřinu platit méně. Úspora na energiích jde do tisíců korun. Online kalkulačky na TN.cz

TN.cz