kalkulačka uvnitř Kam jdou naše peníze

VELKÝ PŘEHLED: Kolik platíme z našich daní politikům a státu? To se budete divit!

Jiří Paroubek_pokladní
Zdroj: tn.cz / Mediafax

Už jste si někdy lámali hlavu, kam přesně míří vaše peníze z daní. Přinášíme vám unikátní přehled, kolik vám "spolknou" jednotlivé úřady z vašich těžce vydělaných peněz.

Chcete vědět, jak stát nakládá s penězi, které odvádíte na daních? Partnerský web TN.cz Peníze.cz pro vás ve spolupráci s neziskovým projektem Budovanistatu.cz připravil unikátní grafickou KALKULAČKU, která dokáže na základě veřejně dostupných informací rozklíčovat, kde všude končí vaše peníze a kolik si jednotlivé instituce z odvedených peněz ukousnou.
 

Například ze mzdy prodavačky, která pobírá 12 tisíc hrubého měsíčně, si nejvíce "ukrojí" ministerstvo práce a sociálních věcí 1800 korun (22 tisíc korun ročně) a zdravotní pojišťovny 600 korun (7200 korun ročně). Na státní dluh pak putuje 190 korun měsíčně (2200 korun ročně). Vůbec nejmenší částka z daní jde na Technologickou agenturu České republiky, z hrubé mzdy 12 tisíc korun to je 6 haléřů měsíčně (za rok pak 67 haléřů).
 

A kolik přispívá nebohá prodavačka ze svých daní na poslance? Za rok zaplatí ze svých daní 52 korun. Senátoři pak od ní "dostanou" 23 korun.
 


 

I z průměrné mzdy, která je podle Českého statistického úřadu 24 500 korun, jde nejvíce k ministerstvu práce a sociálních věcí, 3700 korun měsíčně, ročně 45 tisíc korun. Na dluh pak z průměrné mzdy jde 380 korun měsíčně (4600 korun ročně).
 


 

Pokud máte jiný plat, než jsem uvedli v našich tabulkách, zadejte ho do KALKULAČKY našeho partnerského webu a uvidíte, kam putují peníze z vašich daní. Kalkulačku najdete ZDE!
 

Jak se k částkám došlo?
 

Ve výpočtech (v tabulce položka "Daně – celkem") jsou zahrnuty všechny platby do vřejných rozpočtů, které odvádíte. "Princip je obdobný výpočtu 'dne daňové svobody' - jedná se o průměrné hodnoty. V zájmu zachování jednoduchosti nebylo možno zahrnout detaily daňových zákonů, neboť jich je ohromné množství," píše se na portálu Peníze.cz metodiku výpočtu. Více podrobností o výpočtu najdete – ZDE!

 

Přemýšleli jste, jak si snížit náklady na chod domácnosti? Použijte naši kalkukačku.

 

ve spolupráci s Peníze.cz tn.cz / hmr