Letní změny

VELKÝ PŘEHLED ZMĚN: Co nás vše čeká v létě? Mimo jiné i rušení linek MHD

MHD (ilustrační foto).
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Stejně jako každý rok je červenec měsícem změn. A to nejen té, že dětem začnou prázdniny. Jen do posledního června máte možnost například změnit zdravotní pojišťovnu. Lidé starší 35 let zase už jen do pondělního večera mohou vstoupit do druhého důchodového pilíře a spořit si tak na důchod. Od pondělí se navíc mění řada tras linek pražské hromadné dopravy.

Lidé starší 35 let budou mít poslední možnost vstoupit do druhého pilíře penzijního systému ještě v pondělí 1. července 2013. Poslední červen je totiž v neděli. Smlouvu musíte podepsat na pobočce nebo s obchodním zástupcem.

 

Podle názorů většiny ekonomů se účast ve druhém pilíři, i přes vládní proklamace, nevyplatí! Nový systém se v podstatě vyplatí především lidem s vyššími příjmy a více mužům než ženám.


Ve druhém pilíři v podstatě platí rovnice, čím vyšší příjem máte a jste mladší, tím se vám více vstup do této části důchodové reformy vyplatí. Například pro lidi, kterým je více než 45 let se vstup do druhého pilíře vyplatí pouze, pokud mají nadprůměrnou mzdu. Lidem mladším pětačtyřiceti let se může druhý důchodový pilíř vyplatit, pokud mají průměrné a mírně podprůměrné příjmy.Pokud se rozhodujete zda vstoupit či nevstoupit do druhého pilíře důchodové reformy, dobře si vše spočítejte. Využít můžete například tuto KALKULAČKU.

 

 

Od prvního července se Pražský dopravní podnik rozhodl změnit trasy hned několika linek. Přes prázdniny tak nepojede tramvaj číslo 2, 4 a 6. Nepojedou ani autobusy číslo 305, 343, 451 a 465. Podívejte se na přehled změn!

 

 


Mílovými kroky se blíží termín, do kdy můžete změnit vaši zdravotní pojišťovnu. Poslední šanci podat žádost máte 30.června. Pojišťovny tak začaly nelítostný boj a nabízejí potenciálním novým klientům různé výhody a benefity.

 

Podle novely zákona 48/1997 Sb. je možné měnit zdravotní pojišťovnu jen na konci pololetí a změna je platná až od počátku následujícího kalendářního roku. Pokud tedy nyní požádáte o změnu pojišťovny, ta bude platná až od 1. ledna 2014.

 

Tato praxe je vysvětlována tím, že pojišťovny potřebují mít přehled o tom, kolik budou mít na další rok pojistitelů a nastavit podle toho své fungování. Pokud se tedy zpozdíte třeba jen o jeden den a žádost podáte až 1. července, počítejte se tím, že ke změně pojišťovny dojde až 1. ledna 2015.

 

 

Každá z pojišťoven se snaží samozřejmě přetáhnout klienty konkurence. Vzhledem k tomu, že výše pojistného je daná zákonem, tak si navzájem nemohou konkurovat nižší cenou pojistného. Proto novým klientům pojišťovny nabízí různé benefity a zvýhodnění. Zajímá vás, jaké benefity nabízí konkurenční zdravotní pojišťovna? Podívejte se na VELKÝ PŘEHLED BENEFITŮ.

kos TN.cz