Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Seriál TN.cz

Velký průvodce dietami: Podívejte se, jestli potřebujete zhubnout

Cukroví a čokoláda o vánočních svátcích to je zhouba štíhlé postavy. Pokud jste ani vy neodolali, nezoufejte. Leden bývá vždy ve znamení diet. Lékařské průzkumy ukazují, že většina dospělé populace se snaží pomocí určitých dietních opatření zhubnout nebo alespoň udržet svoji hmotnost. Jenže, jakou dietu vybrat, když jich je na trhu tolik!

Přes všechny diety počet lidí s nadváhou a obezitou za posledních 30 let neustále roste. Česká populace se už dokonce přibližuje USA, kde je v současnosti 50% všech Američanů považováno za obézní. Během posledních 40 let došlo v USA k průměrnému nárůstu tělesné hmotnosti o 12 kg.
 

„Nadváha mívá vážné zdravotní důsledky. Ať už jde o nemoci srdce a cév, cukrovku, vysoký krevní tlak, mozkové mrtvice, nemocí žlučníku, artrózy, poruch spánku a dýchacích problémů, stejně tak jako některých druhů nádorových onemocnění, jako jsou například rakovina tlustého střeva, jícnu, prostaty, jater, dělohy a prsu,“ poznamenává Prof. MUDr. Libor Vítek, PhD, MBA, vedoucí Hepatologické laboratoře Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky.


TADY si spočítejte si, jestli máte ideální váhu, nebo potřebujete zhubnout.

 

Aspoň deset procent
 

Většina lidí, kteří zkouší zhubnout, nepoužívají doporučované postupy založené na kombinaci redukce příjmu kalorií a zvýšení fyzické aktivity. Navíc bylo prokázáno, že ačkoli přes 70% dospělých osob přiznalo, že nejméně jednou za poslední 4 roky zkusili některý způsob hubnutí, vydrželi to jen velmi krátkou dobu.
 

„Přitom je známo, že výskyt a závažnost příznaků onemocnění podmíněných obezitou a nadváhou se významně zlepšují dokonce i při relativně nízkém snížení tělesné hmotnosti o 5% až 10%. A to dokonce, i když mnoho těchto jedinců zůstává značně obézní,“ podotýká lékař Libor Vítek.
 

Nechtějte moc
 

Na základě těchto dat je jako úspěšné považováno snížení hmotnosti o 5% z počáteční tělesné hmotnosti, které je udrženo nejméně rok. Takovéto „skromné“ cíle jsou však pro většinu jedinců snažících se zhubnout považovány obecně za nedostatečné. Je například známo, že velmi obézní ženy chtějí v průměru zhubnout třetinu své počáteční hmotnosti, což je nereálný cíl.

 

Není proto jistě divné, že jedinci s obezitou zkouší neustále nové a zaručené diety, které slibují rychlý a dramatický efekt odpovídající jejich představám. Obzvláště když klasická medicína takové zázračné výsledky není schopna nabídnout.
 

V dalším díle našeho seriálu se dozvíte, jaké diety jsou nyní doporučovány odborníky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Mel C chce být štíhlá jako Victoria Beckham. Drží podle ní dietu!

Žvýkání zakázáno! Topmodelka Naomi Campbell se dává do formy extrémní dietou

TN.cz