Lednové změny

VELKÝ PRŮVODCE: Zvýší se příspěvky na bydlení, můžete dostat až o 1 038 korun víc!

Bydlení - peníze
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Od ledna sice vše prodraží, ale vláda ukazuje i svoji vlídnou tvář. V příštím roce se totiž zvýší příspěvky na bydlení a dosáhne na ně i více lidí. Některé rodiny tak mohou dostat až o 1 038 korun víc než dosud. PODÍVEJTE SE, zda na příspěvky máte nárok.

Díky tvrdým úsporným opatřením vlády Petra Nečase od ledna vše zdraží, zvýší se daň z přidané hodnoty na 15 a 21 procent, podraží elektřina (více čtěte ZDE) i ostatní energie. Pro rodiny s nízkými příjmy si ale jedna dobrá zpráva přece jen najde, Nečasův kabinet totiž od ledna hodlá zvýšit příspěvek na bydlení. O návrhu ministerstva práce a sociálních věcí bude vláda jednat příští středu. Pokud ho schválí, některé rodiny by mohli získat až o 1 038 korun více než dostávají letos.
 

Kdy máte na příspěvek na bydlení nárok?
 

• Příspěvek na bydlení získáte, pokud 30 % (v Praze 35 %) čistého příjmu nestačí na úhradu nákladů na bydlení včetně energií.
 

Náklady na bydlení jsou nižší než jsou tzv. normativní náklady na bydlení, které každoročně zveřejňuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Člověk sám žijící v Praze v nájemním bytě má nárok na dávku alespoň 100 korun měsíčně, pokud platí nájemné 7 489 korun a jeho čistý příjem je 21 111 korun. Normativní náklady na bydlení pro příští i letošní rok najdete na konci článku.


Kolik zaplatíte za energie se podívejte ZDE

Jak si spočítáte příspěvek na bydlení?
 

Svůj čistý měsíční příjem domácnosti vynásobte koeficientem. Pro Prahu je koeficient 0,35, pro zbytek republiky 0,3. Tuto částku odečtěte od nákladů na bydlení (včetně energií, musí být však nižší než normativní náklady na bydlení). Rozdíl mezi náklady na bydlení a upraveným čistým příjmem vynásobeným koeficientem je váš měsíční příspěvek na bydlení.
 

Pro lepší pochopení se podívejte na následující tři příklady:


 


 


 

Kdo by dosáhl na nejvyšší příspěvek na bydlení?
 

Nárok na nejvyšší příspěvky na bydlení v částce 18 307 korun dosáhne čtyř a vícečlenná rodina, která bydlí v Praze v nájemní bytě a jejich náklady na bydlení jsou ve výši normativních nákladů (v tomto případě 18 307 korun měsíčně). Součet čistých příjmů rodiny by pak nesměl být vyšší než 49 340 korun.
 

Co jsou normativní náklady na bydlení?
 

"Normativní náklady na bydlení jsou stanoveny jako průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Zahrnují pro nájemní byty částky nájemného v souladu se zákonem o nájemném a pro družstevní byty a byty vlastníků obdobné náklady. Dále jsou do nich zahrnuty ceny služeb a energií. Normativní náklady na bydlení jsou propočítány na přiměřené velikosti bytů pro daný počet osob v nich trvale bydlících," uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu.
 

Pro lepší pochopení se podívejte na částky normativních nákladů na bydlení v následujících tabulkách:
 


 


 


 


 


 

 

Srovnání cen elektřiny 2013: Spočítejte si, s kterým dodavatelem ušetříte nejvíce.

tn.cz / hmr