Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Přezujte gumy

VELKÝ TEST PNEUMATIK: Které fungují při tomto počasí? Letní, zimní nebo univerzální?

Ještě jste nepřezuli na zimní pneumatiky? Pak rozhodně neváhejte. Třebaže venku ještě není vyloženě zimní podmínky, náš test vás přesvědčí, že mít zimní pneumatiky se vyplatí už při teplotách kolem 10 stupňů Celsia. Ve chvíli, kdy průměrná teplota klesá pod 7 stupňů Celsia je pak výměna nezbytná!

V našem testu jsme použili pneumatiky letní, zimní a univerzální. Zajímala nás brzdná dráha při rychlosti 50 km/hod.
 

Jak test dopadl? Uvidíte už dnes na TV Nova v 19.30 hodin ve zprávách.
 

A nezapomeňte, zimní pneumatiky jsou povinné od 1.listopadu. A to za předpokladu, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo v případě, kdy je možné dle počasí předpokládat, že tato situace nastane v době provozu vozidla na komunikacích. Konkrétně to je v případech, kdy venkovní teplota klesne pod 4 st. C, sněží nebo mrholí, popřípadě prší při nízkých teplotách.
 

Dle výkladu zákona by tedy neměla policie uplatňovat sankce v případě, že v tomto období bude například jasné počasí a 15 stupňů nad nulou. Pokud ale nastane změna počasí během dne, je odpovědnost na vás.
 

I přes zákonnou povinnost se v rámci bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích doporučuje držet se při užití pravidla 4×4: 4 stejné na jednom vozidle, po dobu maximálně 4 zimních sezón, s hloubkou dezénu minimálně 4mm a minimální době 4 měsíců v roce.
 

„V každém případě doporučujeme sadu pneumatik vyměnit nejpozději každé čtyři roky, a to bez ohledu na intenzitu používání nebo výšku dezénu. Po uplynutí této lhůty totiž začíná materiál stárnout a mění se jeho vlastnosti. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát zejména při nákupu nových pneumatik na internetu, kde není možné osobně zkontrolovat stáří podle výrobního čísla, tzv. DOT,“ řekl Václav Beneš z časopisu dTest.
 

V nedávném dTestu, který se zaměřil na zimní pneumatiky o rozměrech 185/60 R15 a 225/45 R17, zvítězily v obou kategoriích pneumatiky Continental ContiWinterContact TS850. Na druhém místě se mezi většími pneumatikami umístila sada Dunlop Winterresponse 2, mezi menšími pak Bridgestone Blizzak LM-32 S. Všechny jmenované modely získaly nadprůměrné hodnocení při jízdě na mokré i suché vozovce, sněhu a náledí.
 

Propadly sedmnáctipalcové pneumatiky Sailun Ice Blazer WSL-2 a patnáctipalcové Marangoni 4 Winter E+.
 

ONLINE KALKULAČKA POVINNÉHO RUČENÍ

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nová vymoženost do auta: Pro bezpečnější řízení ve vietnamkách!

Ornella Štiková bourala. Rozsekala auto za miliony. Podívejte se na něj!

TN.cz