Grilovací sezona začíná

TEST VEPŘOVÉHO: Balené steaky propadly! Marináda zakryla stáří masa

V dalším díle našich grilovacích testů jsme pro vás tentokrát zhodnotili vepřová masa určená pro grilování. Které obstály, a které naprosto propadly? To nám zodpověděl odborník Jaroslav Panáček z restaurace U Schnellů.

Náš porotce a hodnotitel - odborník na gastronomii Jaroslav Panáček - příliš nadšený z nakoupených marinovaných vepřových steaků nebyl. Většina z nich se prý příliš ani nedala jíst, protože byly až moc přesolené. Obstály v podstatě jen tři výrobky, ale i těm vytkl odborník zejména marinádu.
 

"Když je maso předem připravené, namarinované, tak člověk neví, co kupuje. Všechno koření, kterým jsou ty masa namarinovaná, je silné a aromatické a to vám zabrání poznat, zda je maso čerstvé nebo špatné maso. Tím ale nechci říct, že firmy, které tyto výrobky prodávají, prodávají špatná masa. Jen je vždy lepší, když je maso a marináda zvlášť," upozorňuje odborník na gastronomii Jaroslav Panáček z restaurace U Schnellů.
 

1. Vepřové medailonky plus - marináda Gyros
 

Výrobce: Ahold Czech Republic a.s.
Hmotnost: 0,530 kg
Cena za balení: 90 Kč, po slevě 68,8 Kč
Cena za 100 g: 16,98 Kč, po slevě 12,98 Kč
Složení marinády: Rostlinný olej, jedlá sůl, koření (sladká paprika, kmín, celý pepř černý rozdrcený, ostrá paprika, oregáno, bazalka), výtažky z koření, glukóza.
 


 

Hodnocení: "Je to jediné maso ke grilování, kde je samostatně marináda. Marinovali jsme ho proto my. Maso není špatné, bylo v pořádku. Jen podle mě marináda, stejně jako u ostatních výrobků, je velmi slaná. Pokud si lidé toto maso koupí, doporučil bych, aby si tam dali méně marinády, tak by to nemělo být tak slané. Dá se to jíst."
 


 

 

Ochutnávka jednotlivých vepřových steaků a jejich hodnocení:
 


 

2. Los Žebros (Vepřové špičky z boku uzené marinované)
 

Výrobce: Kostelecké uzeniny a.s.
Hmotnost: 0,762 kg
Cena za balení: 91,4Kč, po slevě 76,12 Kč
Cena za 100 g: 11,99 Kč
Složení: Uzené špičky z boku 96% (vepřový bok s kostí špička 77%, pitná voda, jedlá sůl, stabilizátory E250, E450, E451, E508, zahušťovadla E407, E415, E417, antioxidant E301, barvivo E120, látka zvýrazňující chuť a vůni E621, modifikovaný škrob, rýžová mouka, vepřová bílkovina, pšeničná vláknina bez lepku, koření, aroma), marináda (jedlý olej, jedlá sůl, rýžový škrob, sacharóza, extrakt droždí, koření, aroma). Sůl max.: 3%.
 


 

Hodnocení: "Je to největší kousek masa, také se musel nejdéle dělat. Voní hezky. To se u kořeněných kupovaných mas nestává příliš často. Chuť je dobrá. Dojem ale kazí marináda, která je strašně slaná. Je to tím, že všechny marinády obsahují velké množství soli, a když v tom maso leží dlouho, dostane se sůl všude a zkazí chuť masa."
 


 

 

Vyhodnocení testu vepřových steaků podle Jaroslava Panáčka:
 

 

 

 

3. 4 steaky – z vepřové krkovice v marinádě s citrusovou příchutí "CITRUS"

 

Výrobce: Westfalenland Fleischwaren GmbH, Německo
Hmotnost: 0,550 kg
Cena za balení: 99,9 Kč
Cena za 100 g: 18,16 Kč
Složení: Vepřová krkovice (89,5% hm), kořeněná marináda (10,5% hm), rostlinný olej, jedlá sůl koření (obsahuje kari), rostlinný tuk, regulátory kyselosti: kyselina citrónová, octan sodný, přírodní citrónové a paprikové aroma, mrkev. Může obsahovat stopy laktózy, celeru a hořčice.
 


 

Hodnocení: "Není to špatné. Kořeněné je tak akorát. Maso má normální chuť, spousta lidí by s tímto výrobkem byla spokojená."
 

 

 

4. - 7. Marinovaná vepřová krkovice s kostí – gurmán

Výrobce: Ahold Czech Republic a.s.
Hmotnost: 0,504 kg
Cena za balení: 63 Kč
Cena za 100 g: 12,49 Kč
Složení: Vepřová krkovice s kostí 91%, voda, rostlinný olej, koření, jedlá sůl, ocet, rostlinná bílkovina, výtažky z koření, výtažky z rajčat, regulátor kyselosti E270, konzervant E202, E211, zahušťovadlo E415, E412.
 


 

Hodnocení: "Toto maso mi nechutná. Maso asi není špatné, ale má to divnou chuť. Je to poměrně dost ostré."
 


 


4. - 7. Vepřový bok porcovaný kořeněný

Výrobce: Kostelecké uzeniny a.s.
Hmotnost: 0,378 kg
Cena za balení: 56,7 Kč
Cena za 100 g: 15 Kč
Složení: Vepřový bok bez kosti 90%, marináda Chilli briliant, rostlinný olej, jedlá sůl, rostlinný tuk, koření, aroma, sůl max 3,0 %.
 


 

Hodnocení: "Nepřesvědčila mě marináda ani chuť masa. Je to věc, kterou bych si na grilu nedělal. Je to velmi tučné a má to zvláštní chuť. Určitě se najdou lidé, kteří to mají rádi. Já bych si to ale nekoupil.
 

 

 

4. - 7. Vepřová krkovice s kostí marinovaná - 3 plátky
 

Výrobce: Bivoj a.s.
Hmotnost: 0,675 Kg
Cena za balení: 80,3 Kč
Cena za 100 g: 11,90 Kč
Složení: Vepřové maso s kostí 89 %, marináda 11 % (pitná voda, rostlinný olej, směs koření, hořčičné semínko, jedlá sůl, vinný ocet, cukr, aroma, extrakty koření). Obsahuje alergeny: hořčice.
 


 

Hodnocení: "Toto maso má zvláštní specifickou chuť. Nevím, čím je to způsobené. Pepře je tam moc, je to příliš silné."
 


 


4. - 7. Krkovice „Z Černým Pe(t)přem + citronem“

 

Výrobce: Kostelecké uzeniny a.s.
Hmotnost: 0,258 kg
Cena za balení: 49 Kč, po slevě 23,19 Kč
Cena za 100 g: 18,99 Kč, po slevě 8,99 Kč
Složení: Vepřová krkovice bok 91%, marináda (rostlinný olej, jedlá sůl, koření, aróma). Sůl max.: 3%.
 


 

Hodnocení: "Na etiketě je psáno, že je to s černým pepřem a citronem. Citron tam ale v žádném případě není cítit vůbec, pepř jen trochu. Je to jako když si upečete samotné maso.
 


Odborník na gastronomii Jaroslav Panáček doporučuje, že nejlepší je, když si koupí samostatné maso a uděláme si vlastní marinádu. "Všechna masa, která jsme ochutnávali jsou extrémně slaná a extrémně kořeněná. V podstatě ani necítíte, jaké jíte maso. Vše je strašně aromatické," uzavřel.
 

 

Galerie všech testovaných vepřových steaků:
 

GALERIE: Test vepřových steaků

1
/
14
Zdroj: Martin Chamer
Test - maso na gril - vepřové - 7

 

ČTĚTE TAKÉ:

Staňte se královnou grilu! Udělejte si to nejlepší grilované kuře!
Jste vegetariánka? Pozor, abyste své tělo nešidila

 

a Martin Chamer tn.cz / hmr