Od 1. listopadu jen zimáky

VIDEO pro ty, co hazardují na silnici: Podívejte se, co způsobí letní guma na sněhu

Zimní pneumatika
Zdroj: Mediafax

Od 1. listopadu musíte mít zimní gumy, kdo zkoumá mezery v zákoně a hledá právní kličky, měl by se podívat na video, jakou paseku způsobí letní pneumatika na sněhu.

Zima o víkendu udeřila, na řadě míst sněhová nadílka zkomplikovala provoz na silnicích. Řada řidičů navíc ještě nemá přezuto na zimní pneumatiky!
 

Od 1. listopadu jsou zimáky povinné na silnici, kde je souvislá vrstva sněhu, či výskyt sněhu předpokládáte, stejně jako výskyt ledu a námrazy. Mnoho řidičů spekuluje, že když je venku příjemný slunečný listopad, tak zimáky nazouvat nebude. Tito lidé se vystavují riziku, že se budou hádat s policisty o meteorologických předpovědích. Místo toho by si měli uvědomit, že letní pneumatiky ztrácí své kvality už při 7 °C.
 

"Řidiči jsou povinni používat zimní pneumatiky a to nejen v úsecích označených dopravní značkou 'zimní výbava‘. Vozidlo musí mít zimní pneumatiky, leží-li souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza," píše se v zákoně o provozu na pozemních komunikacích. "Platí povinnost užít zimní pneumatiky v případech, kdy lze předpokládat výskyt sněhu, ledu či námrazy na vozovkách," uvádí se také v zákoně.
 

V překladu to v podstatě znamená, že je musí mít od 1. listopadu do 31. března vždy a všude. "Ministerstvo tím chce omezit každoroční nešvary těch řidičů, kteří vyjedou do silničního provozu s letními pneumatikami za nepříznivých klimatických podmínek a zablokují tím provoz," upozornili experti z organizace Besip.
 


Podle Besipu je možné, že pokud v zimě pojedete na letních pneumatikách, pojišťovny vám v případě nehody zkrátí pojistné plnění. Pojišťovny to zdůvodňují tak, že díky kratší brzdné dráze, kterou mají zimní pneumatiky, byste mohli zabránit nehodě.
 

Kdy přezout na zimní obutí?
 

O přezutí na zimní pneumatiky byste měli začít uvažovat, pokud teplota klesne pod 7 °C. "Kritická hranice použití zimních pneumatik je právě sedm stupňů. Pod touto teplotou se výkon letních pneumatik výrazně zhoršuje," uvádí Besip.
 


 

Zimní obutí má díky jinému složení směsi v zimních měsících lepší vlastnosti. Na sněhu i ledu má nižší brzdnou dráhu. "Dochází ke snížení možnosti vzniku aquaplaningu. To znamená, že lépe odvádějí vodu. Zimní silnice ve střední Evropě jsou sněhem dlouhodobě pokryté jen z 15 %. Mnohem častěji jsou silnice mokré s podílem sněhové břečky. Na takovém povrchu ani nová letní pneumatika s hlubokým dezénem neobstojí," vysvětlují experti z Besipu.
 


 

Podívejte se na porovnání brzdných drah letních a zimních pneumatik na sněhu:
 


 

Podívejte se, jak zabírají letní a zimní pneumatiky na sněhu v mírném kopci:
 


 

Tipy ministerstva dopravy pro jízdu v zimě
 

Při jízdě na sněhu dbejte mnohem vyšší opatrnosti. Uvědomte si svoje schopnosti a meze, ale také schopnosti a meze jiných řidičů.
 

Vyvarujte se velmi prudkého brzdění, změny směru a akcelerace.
 

Dodržujte větší odstup za vozidlem před Vámi. V zimě má automobil delší brzdnou dráhu, než v létě. Brzděte pozvolně, aby nedošlo k zablokování kol a smyku.
 

Před vjezdem do zatáčky přibrzděte s předstihem, kdy vozidlo ještě jede přímo. Zatáčku projíždějte plynule. Nebrzděte v zatáčce! Pokud musíte brzdit v zatáčce, počínejte si obzvlášť opatrně.
 

Nasazování řetězů si předem nacvičte. Předejdete tak případným potížím.
 

V zimě používejte výhradně kvalitní zimní pneumatiky s hloubkou dezénu větší než 4 mm. Jen zimní pneumatiky Vám poskytnou potřebné bezpečí za zhoršených zimních podmínek.
 


Při brzdění se zablokovanými koly na mokré vozovce pneumatika s dezénem o hloubce 8 mm dosahuje téměř poloviční délky brzdné dráhy oproti pneumatice s dezénem o hloubce 1,6 mm (zákonem ožadované minimum).
 

Malá hloubka dezénu pneumatiky prodlužuje brzdnou dráhu a značně zvyšuje riziko vzniku aquaplaningu.
 

Pravidelně kontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách i hloubku dezénu. Optimálně 1x za 2 týdny, minimálně 1x za měsíc.
 

Vždy jeďte jen tak rychle, abyste se ze svých cest vraceli živí, zdraví a bez škody na vlastním nebo cizím majetku. Věřte, že zimní pneumatiky Vám k tomu rozhodně pomohou.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / hmr