Alkohol za volantem

Víme, kdy můžete sednout po vypití alkoholu za volant

Grilování a posezení na letních zahrádkách spojené s popíjením mnohdy končí tragédií. Mnozí lidé si totiž často ani neuvědomují, jak dlouho trvá, než z nich alkohol vyprchá. Naše tabulky vám poradí, za jak dlouho dobu můžete bez obav sednout za volant.

5226 nehod a 87 zbytečně vyhaslých lidských životů za loňský rok. Viník? Alkohol za volantem.

 

A právě teď přichází kritické období. "Lidé grilují, sedí na zahrádkách…je to tím, že neodhadnou, za jak dlouho z nich ten alkohol vyprchá,“ zdůvodňuje častější dopravní nehody, kdy je viníkem alkohol, policistka.


Například muž o váze 85 kilogramů potřebuje na zpracování jednoho piva dvě a čtvrt hodiny, na 6 piv už třináct a půl hodiny.

 

U ženy vážící 60 kilogramů se časy ještě prodlužují. Jedno pivo vydýchá za bezmála čtyři hodiny. Na šest piv potřebuje téměř celý den.

 

Mnoho lidí, kteří usednou za volant neohrožují jen sebe, ale hlavně lidi okolo. Tak tomu bylo například v Nových dvorech, kde muž (30) nepřežil srážku s o dva roky starším řidičem, který mu vjel do protisměru - v dechu měl dvě promile.

 

[IMAGEBOX_905122]Češi přišli o první místo v pití piva! Porazil nás ostrůvek Palau
[IMAGEBOX_905122]

 

V Hulíně zase zemřel muž (31) po tom, co do něj zezadu narazil opilec s dvěma promilem alkoholu v krvi.

 

Ve Zdoňově umřel nevinný chodec, kterého srazil opilý mladík (28). I on nadýchal dvě promile.

 

Policisty s alkohol testery po předchozích zkušenostech o prázdninách proto uvidíme mnohem častěji.

 

Plánujete si posedět s přáteli, vypít pár piv a pak jet domů? Podívejte se, kdy po požití alkoholu můžete sednout bez obav za volant.

 

 


 

kos / s přispěním Kristýny Fantové Televizní noviny