nic neplaťe

Vir znovu útočí. Pod hlavičkou policie z vás mámí peníze

Počítačový vir
Zdroj: Facebook official
"Policie" po vás chce peníze

Na počítače opět útočí vir, který ho zablokuje. Abyste ho mohli znovu používat, měli byste zaplatit tři tisíce korun do 48 hodin. Nic ale neplaťte!

O nebezpečném viru jsme vás už informovali. Chvilku se po něm slehla zem, a teď to vypadá, že znovu zaútočil. "Váš počítač je zablokován!" Toto hlášení se v poslední době opět objevuje na obrazovkách počítačů. V záhlaví zprávy je sice znak české policie a i to, že tuto "blokaci" provedl Ústav počítačové trestné činnosti české policie, ale jedná se pouze o klam. Ve skutečnosti jde o virus, který má z lidí vylákat peníze.
 


Požaduje totiž zaplacení 3000 korun. "Chcete-li odblokovat počítač a uniknout před trestní odpovědností, musíte zaplatit pokutu ve výši 3000 CZK," píše se v hlášení. Pod tím je políčko pro zaplacení a čas, který odpočítává lhůtu 48 hodin, během kterých musíte tuto částku zaplatit.


Rozhodně ale nic neplaťte, jedná se o tzv. malware. Malware je souhrnné označení zahrnují počítačové viry, trojské koně, spyware a adware. Budete muset vyhledat nejspíše odborníka, restart počítače vám totiž nepomůže. K vašim datům se totiž dostanete jen přes nouzový režim.
 

GALERIE: Vir - blokování počítače policií

1
/
3
Zdroj: www.viry.cz
Vir: Zablokování PC policií - 2Pokud budete "policejní" hlášení zkoumat podrobně, jistě vám neunikne pozornosti, že je vše psané hodně krkolomnou češtinou. Navíc není přesně specifikováno, proč máte počítač zablokovaný. Mohli jste se totiž provinit hned sedmi možnostmi a u každé je přesně stanoveno, jaká pokuta vám hrozí, či a jak dlouho půjdete do vězení.


"Pokud by se vám tento text na monitoru objevil, v žádném případě nic neplaťte a pokuste se obnovit nastavení počítače přes nouzový režim či kontaktujte IT specialisty," doporučují kriminalisté.
 


Co vše udělat pro to, aby byl váš počítač maximálně zabezpečený?


V počítači nesmí chybět alespoň základní bezpečnostní software, tj. antivir a tzv. firewall, který staví mezí počítač a internet pomyslnou zeď. Tu musejí útočníci nejdříve zdolat, aby se dostali do útrob vašeho počítače.
 

Můžete vybírat z mnoha programů různých výrobců. Některé jsou zcela zdarma, například avast! Free Antivirus. Lepší výsledky ale poskytují placené aplikace výrobců F-Secure, Symantec, Kaspersky Lab, AVG, atd.
 1. Aktualizujte programyNespoléhejte se pouze na automatické skeny antivirových programů a na samočinné aktualizace. Zkontrolujte čas od času, že vše probíhá jak má, případně spusťte vyhledávání virů a dalších škodlivých programů manuálně včetně záplatování.


Prověřte, zda máte aktuální verze používaných programů, zda jsou nainstalovány nejnovější bezpečnostní záplaty.
To se týká hlavně operačních systémů a webových prohlížečů. Stranou ale nejsou ani tabulkové a textové procesory. Například bezpečnostní záplaty pro takový Microsoft Word a Excel se na internetu objevují neustále...

2. Neotevírejte podezřelé emaily


Procházíte každý den schránku s elektronickou poštou s nadějí, že v ní naleznete něco "užitečného"? Pak dejte dobrý pozor na to, co ve skutečnosti otevíráte.


Ne všechny emaily, byť budí zdání, že je odeslal váš známý, nebo banka, musely být odeslány z důvěryhodných zdrojů. Odesílatele lze snadno zfalšovat.


Můžete pak naletět buď na tzv. phishing (útočník vás může nalákat na podvržené webové stránky, které jako by z oka vypadly těm skutečným, které používá například vaše banka), případně si můžete zavirovat počítač otevřením závadné přílohy v emailu.


Tím zpřístupníte útočníkovi cestu k datům ve vašem počítači. Ten si s nimi pak může dělat, cokoliv si zamane.
 


3. Pozor na instalace nových programů


Stáhli jste si z internetového "podsvětí" film, případně software? Může být zavirovaný. Opět tak můžete vystavit počítač a vaše data útokům zločinců.


Obrana proti tomuto typu útoku je poměrně snadná - využívejte pouze legální multimédia a programy. Pokud se chcete vydat "jinou" cestou, pak po stažení pochybně stažených materiálů jejich obsah alespoň proskenujte aktualizovaným antivirovým programem.


4. Webové stránky mohou být napadeny


I regulérní webové stránky mohou být napadeny počítačovými viry. Stačí pak takový web načíst a počítač je okamžitě zavirován.
 

Jak se nejlépe bránit? Opět využívejte služeb antivirových programů a pravidelně aktualizujte jak operační systém, tak internetový prohlížeč. Významně tak snížíte možnost digitální nákazy.
 


5. Citlivá data ukládejte "mimo" internet

 

Na internetu není žádný počítač zcela v bezpečí. Vždycky se najdou cesty, jak se do toho, či onoho zařízení potajmu dostat.
Citlivá data (například čísla bankovních účtů, soukromé fotografie, atd.) proto vždy skladujte na externích discích, které nejsou připojeny k počítači tehdy, když pracujete s internetem. Ještě lepší je pro tyto účely využívat počítač, který je napevno "odstřižen" od světové pavučiny.


Pokud dodržíte všechna tato doporučení, pak jste na nejlepší cestě k tomu, mít spolehlivě fungující přístroj, který je prostý virů. Když k tomu přidáte zdrženlivost v instalování nových neověřených programů, nejrůznějších typů video-kodeků, neotevírání podezřelých emailů a webových stránek, bezpečnost uložených dat v počítači jen zvýšíte.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Co vám hrozí na internetu?
Pozor na podvodníky na seznamce: jak nenaletět?
Na co si dát pozor při seznamování na Facebooku?
Kosmetika z internetu? Nenechte se napálit!

tn.cz / anš