Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.6. 2014 17:53
Nebezpečí

Vodáci pozor! Na těchto jezech VÁM HROZÍ SMRT! Velký přehled

Vodáci
Zdroj: TN.cz

V Česku je na řekách 133 jezů, které jsou nebezpečné pro sjíždění vodáky. Záchranné prvky, například lano, má 29 z nich, ale postupně přibývají. Informoval o tom dnes Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany.

Házecí kotvu s dlouhým lanem má podle něj jen 16 jezů. "Pouze šest má přípravu pro sebezáchranu. Znamená to, že pokud někdo spadne do jezu, může se s z něj alespoň nějak dostat, například pomocí výstupního žebříku," dodal. Stejný počet jezů splňuje podmínky pro zásah hasičů. "Jen jeden jez má trvale osazenou záchrannou lanovku, což je nejbezpečnější způsob pro hasičský záchranný sbor," upřesnil Ptáček. Lanovka přes řeku, po které se mohou záchranáři přitahovat nad jez, je v olomoucké části Řepčín.


Jednotlivá povodí a některé obecně prospěšné organizace podle Ptáčka postupně ze svých rozpočtů jezy zabezpečují. Je to ale prý finančně náročné, protože například kvůli prvkům pro sebezáchranu a hasiče je nutné o jezu sepsat studii a sledovat jej při různých průtocích.

 


Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů uvedl, že lidé často zabezpečení pro laickou záchranu, tedy kotvu a lano nebo informační cedule ničí a je nutné se o ně průběžně starat. Vodáci na to shánějí prostředky. Zatím se podle něj svaz stará o několik jezů. Správa všech 133 nebezpečných míst by podle jeho výpočtu stála 300 tisíc korun ročně. Obrací se proto na ministerstva s žádostí o dotace.


Šálek vodákům radí, aby vždy nejdřív nastudovali plánovanou trasu na internetu, kde jsou k vidění také fotky jezů. Než k nim pak dorazí, je podle něj lepší ve vhodné vzdálenosti zastavit, jez si prohlédnout a zvážit, zda jsou na sjetí síly a schopnosti.

 


Také by měli být kolem další lidé a jezy v žádném případě Šálek nedoporučuje sjíždět o samotě. Jezy jsou nebezpečné hlavně kvůli vodnímu válci, ve kterém může člověk uvíznout.


Cvičení - záchrana z jezu

 

Rozhodně se také vyvarujte požití většího množství alkoholu, který odstraní zábrany a ztlumí pud sebezáchovy. Při sjíždění jezu vždy mějte zapnutou záchrannou vestu.


Pokud se loď při sjíždění jezu vychýlí a začíná se houpat, je lepší schovat ruce do lodi a sednout si na dno lodi. Tím se sníží těžiště a zlepší ovladatelnost plavidla.


Naopak pokud hrůzou zatnete ruce do bočnic lodě, jen jí v houpání povzbudíte a zvýšíte nebezpečí převrácení. Pokud už se loď převrátí, vždycky se nejdřív snažte zachránit sebe, až pak pádla nebo své osobní věci.


Je pořád lepší zaplatit v půjčovně utopený plastový barel nebo pádlo, než zaplatit za špatné pořadí priorit životem.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Zpěvák ze SuperStar už není mezi námi. Dominik se utopil v jezeře!

Dovolená hrůzy Heidi Klum: Syna jí unášela vlna, málem se utopil!

pez, ČTK TN.cz