rušivé spotřebiče

Za hračky, které ruší frekvence, zaplatíte až milionovou pokutu!

Frekvenční pásma
Zdroj: tn.cz/ facebook
Téma:

Za rušení frekvencí elektrospotřebiči nebo hračkami na ovládání můžete dostat milionovou pokutu! Ověřte si, zda jsou vaše zařízení nezávadná!

Některé elektrospotřebiče a hračky mohou být naladěné na frekvenci, která není povolená Českým telekomunikačním úřadem. Takové pak totiž ruší například vysílačky záchranných jednotek nebo rádio či televizi. V případě, že je takové rušení zaznamenáno, může čekat majitele rušivých zařízení až milionová pokuta.

 

Ke každé ovládané hračce nebo elektrospotřebiči fungujícímu na principu vysílání rádiových vln musí být přiložen návod, ve kterém se majitel dozví, jakou výrobek používá frekvenci. Ta musí odpovídat předpisům vydaných Českým telekomunikačním úřadem. Toto jsou povolená frekvenční pásma:

 

 

V případě, že hračka pracuje mimo vyhrazená pásma, což může být například u zahraničních výrobků, které mohou mít v zemi výroby povolené jiné frekvence, v Česku tak může docházet k rušení v pásmu určenému pro jiné účely. Jestliže uživatel zařízení nemá  individuální povolení k užívání jiné frekvence od Českého telekomunikačního úřadu, hrozí mu v případě prokázání rušení pokuta do výše 1 000 000 korun.

 

 

Může se stát, že u výrobku informaci ohledně frekvence, na které hračka nebo elektrospotřebič funguje, nenajdete. V takovém případě je možné si ji nechat změřit a zabránit tak případnému udělení pokuty za rušení signálu. Měření provádí například opraváři elektrospotřebičů.

 

V případě, že zjistíte, že zařízení opravdu pracuje na nepovolené frekvenci, zajděte za prodejcem a požadujte po něm vrácení peněz dříve, než vám přijde tučná pokuta.

 

Podívejte se na reportáž:

Související témata:
mis TN.cz