Pěkné počasí

Zahradník radí: Co v tomhle počasí dělat na zahrádce a s čím určitě počkat

Po celé republice v těchto dnech panuje jarní počasí, svítí slunce a teploty se šplhají i přes 15 stupňů. Vášnivý zahrádkáři už vyrazili na svá opečovávaná místečka a vše připravují na sezonu. Jenže pozor, podle zahradníků byste neměli věci příliš uspěchat.

Teploty přes 15 stupňů, slunce už pěkně hřeje. Přesto byste na zahrádkách neměli nic uspěchat. "Ačkoliv letos vypadá počasí, že by se dalo všechno sázet a sít už v tuto dobu, měli bychom počkat. Měli bychom opravdu dodržet agrotechnické termíny, to znamená dobu, kdy se má co a v jakých termínech vysazovat," radí Jakub Krulich ze Zahradnictví Krulichovi.
 

Zahradník nabádá, abyste zahrádku teprve připravili a spíše ji po letošní "zimě", nebo spíše "nezimě" uklidili. "Tuto dobu, kdy máme takto pěkné počasí, můžeme na zahrádce využít, že si ji připravíme. Očistíme staré trvalky, bylinky," říká Krulich.
 

Přesto už podle Krulicha můžeme začít s prvním ošetřováním našeho království. "V těchto dnech si můžeme upravit například záhon oregana. Je dobré odstranit všechny zaschlé výhony a vzít ho tzv. na ježka. Zakrátíte. Obrazí a zase poroste dál. Stejně budeme postupovat i u šalvěje, kterým ten řez prospívá také. Výhony zkrátíme zhruba na třetinu, pak nám krásně obrazí a bude z ní krásná bohatě větvená šalvěj," vysvětlil zahradník ze Zahradnictví Krulichovi.
 


Další oblíbené bylinky, na které se v těchto dnech můžeme "vrhnout" jsou levandule. "Lidé se často ptají, jak stříhat levandule. Jsou vlastně dvě možnosti. Jednou z nich je, že je zastřiháváme po odkvětu na konci července nebo v srpnu. Pokud to neuděláme, tak je vhodné ji ostřihnout teď na jaře. Ostříháme je na ježečka, levandule pak bude krásně huňatá a bohatě nám pokvete."

Lukáš Červený tn.cz / hmr