Rady odborníka

Zimní prázdniny: Jaké auto vybrat na hory?

Škoda Yeti - ideální auto do hor.

I když současné počasí zimním radovánkám moc nepřeje, je stále mnoho z nás, co se bez lyží, snowboardu a sněhu nemohou obejít. Je však potřeba vyrazit někam dál, aby lyžovačka stála za to. Mezi Čechy jsou nejoblíbenější destinace v rakouských a italských alpách, kam vyrážejí nejčastěji autem. Jaké auto je na takový výlet nejlepší?

Budeme-li brát v potaz, že cestuje čtyřčlenná rodina, je vhodné určitě uvažovat o voze kategorie kombi nebo SUV. Nezapomeňte, že taková cesta představuje 750 – 1100 km a že zimní výbava zabere rozhodně více prostoru než dvě sportovní tašky a potápěčské ploutve, které s sebou berete v létě na cestu do Chorvatska. Pamatujte na to, že jenom čtyři páry lyžařských bot zaberou polovinu zavazadlového prostu u Škody Fabia.

 

Lyže, snowboard a případně i boty je proto nejlepší přepravovat ve střešním boxu, tzv. „rakvi“. Tomáš Svoboda z Autocentra Auto ESA však upozorňuje: „Pozor na způsob zamykání boxu. Některé zámkové mechanismy jsou totiž naprosto nedostatečné a dají se otevřít i kancelářskou sponkou.“ Důležitá je i ergonomie otvírání. „Některé dražší boxy umožňují pohodlné otevírání z obou stran. To oceníte například při parkování u zdi nebo v blízkosti nějakého lesního porostu,“ doplňuje Svoboda z Auto ESA.

 

Velké plus na cestě do hor je pohon 4x4. Některé vozy, např. Subaru nebo Audi, mají trvalý pohon všech kol. Jiné, jako např. Volkswagen nebo Škoda, pracují se systémem Haldex, který zadní nápravu připojí až v případě, kdy přední kola začnou prokluzovat. Každý ze systémů má svoje přednosti. U Haldexu je to především úspora pohonných hmot, u systému quattro zase stálost záběru při všech podmínkách a jízdních režimech.

 

 

Ideálním vozem, se kterým se dá pohodlně absolvovat cesta do Alp tak může být například Škoda Yeti nebo VW Tiguan, náročnější motoristé pak ocení prostornost Škody Superb nebo velkého SUV Volkswagen Touareg, ideálně s motorem 3,0 TDI. „Kupujete-li vůz, se kterým budete pravidelně vyrážet do zahraničí do hor, nemá smysl šetřit,“ říká Tomáš Svoboda z Autocentra Auto ESA a dodává: „I ta sebemenší drobnost se totiž může při takové cestě proměnit ve velmi negativní zkušenost. Vůz proto velmi pečlivě vybírejte a trvejte na dokonalé technické prohlídce ještě před jeho nákupem.“
 

Auto ESA