Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obří hrozba

Změňte si hesla! Internet ohrozila závažná chyba! Můžete přijít o peníze i e-maily!

Žena - ilustrační foto
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto.
Témata:

Experti varují: okamžitě si změňte heslo u e-mailů i internetového bankovnictví. Bezpečný internet ohrozila závažná chyba, kvůli které jsou všechny vaše účty v nebezpečí.

Vážná chyba, které mohli zneužít hackeři, se objevila v takzvaném SSL šifrování. To se používá k ochraně dat při jejich internetovém přenosu. Jak se ale nyní ukázalo, ochrana nebyla dostatečně účinná.
 

"Knihovny OpenSSL, které patří k nejrozšířenějšímu kryptovacímu softwaru datové komunikace, obsahují závažnou bezpečnostní chybu, která umožňuje útočníkům získat chráněné informace. Podle expertů mohou být ohroženy i dvě třetiny webu, neboť vadné OpenSSL používají miliony internetových stránek," uvedl portál computerweekly.com.
 

Experti proto doporučují: ihned si změňte všechna důležitá hesla. Nejdříve u internetového bankovnictví. Kvůli chybě totiž může vaše staré heslo mít kdokoli k dispozici. Mohli byste tak přijít o veškeré úspory. Problém se ale týká i e-mailů a dalších služeb.
 

Bezpečnostní chyba v knihovnách umožňuje útočníkům odposlouchávat internetovou komunikaci, ukrást data přímo od uživatelů či internetových služeb, případně se za uživatele či služby vydávat. Ohroženy jsou také soukromé bezpečnostní klíče, které data chrání.
 


Šifrování SSL využívají webové servery, elektronická pošta, chatovací programy i poskytovatelé virtuálních privátních sítí (VPN). OpenSSL je jedním z nejpoužívanějších "stavebních kamenů", tedy knihoven, které se k šifrování používají, vysvětlila DPA.
 

Chyba se týká všech verzí OpenSSL vydaných mezi 14. březnem 2012 a 7. dubnem 2014, kdy závadu opravila knihovna OpenSLL 1.0.1g.
 

K dispozici je nyní nová verze knihovny, která problém odstranila. OpenSSL využívají Windows od společnosti Microsoft, Linux či OS X od Applu.
 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zakáží lékaři počítače? Wi-fi signál zabíjel a Evropou se šíří panika

Facebook má novou funkci: Můžete se označit za transexuála

vrl tn.cz / ČTK