Co nás čeká

ZMĚNY V ROCE 2013: Exekutoři nově nepotřebují nařízení soudu

Exekuce - ilustrační foto
Zdroj: isifa/Lidové noviny/JINDRICH MYNARIK

Možnost sloučení exekucí, vypuštění jejich soudního nařízení či zabavení řidičského průkazu při neplacení alimentů jsou novinky, jež přináší novela exekučního a soudního řádu. Přečtěte si, jaké budou mít exekutoři nové pravomoci.

Novela exekutorského a soudního řádu přináší řadu změn. Jednou z hlavních je, že k provedení exekuce už exekutor nebude muset ve všech případech čekat na pověření soudu, ale o některých případech rozhodnou sami exekutoři pod dohledem soudu.
 

"Vypuštění rozhodování o nařízení exekuce by mělo přispět ke zrychlení exekučního řízení a zároveň k odbřemenění soudů od agendy, která je spíše formální a z hlediska ochrany oprávněného neefektivní. Soudy by se tak mohly soustředit na rozhodování ve věcech, jež formální povahu nemají, např. o návrzích na zastavení nebo na odklad exekuce, o nichž nerozhodl exekutor, nebo o opravných prostředcích proti rozhodnutím exekutorů. Uvolnění kapacit soudů by mohlo vést i k intenzivnějšímu výkonu dohledu nad činností exekutorů," uvedli autoři návrhu svoji představu, jak by vše mělo fungovat.
 


 

V zákoně bude jasně stanoveno jaké pohledávky bude moci vymáhat pouze soud, a ty, u nichž dostane věřitel na výběr a sám se bude moci rozhodnout, zda se svých peněz pokusí domoci prostřednictvím soudu či exekutora.
 


Soud by rozhodoval například o exekucích týkajících se nezletilých dětí, vykázání ze společného obydlí či vyklizení bytu s bytovou náhradou, by přitom připadlo soudci. Mezi soudem a exekutorem by mohla volit například osamělá matka, která se domáhá pohledávky na výživném nebo příspěvku na výživu.
 

Za neplacení alimentů zabavený řidičák
 

Notorické neplatiče výřivného je možné od 1. ledna postihnout odebráním řidičského průkazu. Kontroverzní zákon byl odborníky hodně kritizován, prezident Klaus ho ale nakonec podepsal. Tento postup se ale netýká těch, kteří prokážou, že řidičák potřebují k výdělku, na kterém je platba alimentů primárně závislá.
 


Sami exekutoři by ale k tomuto opatření chtěli sahat jen výjimečně. "Budeme k tomu přistupovat velice citlivě a opatrně. Konzultovali jsme to s kolegy ze Slovenska, kde už to funguje v praxi, a říkali nám, že k tomu přistupují jen výjimečně," uvedla mluvčí exekutorské komory Petra Báčové.
 

Další změny
 

Novela s sebou přináší celou řadu změn, jedna z těch menších je ta, že sídlo Exekutorské komory České republiky se přesunu z Brna do Prahy. Ostatní jsou ale zásadnější. Nově se budou exekuce spojovat, v případech, kdy je na dlužníka uvaleno více exekucí. Až dosud se totiž každá částka vymáhala zvlášť, čímž rostly poplatky za výkon exekuce.
 

Další změnou je, že exekutoři budou muset po dohodě s majitelem neoprávněně zabavenou věc vrátit na místo, odkud ji vzali.
 

tn.cz / hmr