Co nás čeká

Změny v roce 2013: Kuřáci budou platit víc, zemědělci ani vinaři zatím ne

Změny v roce 2013_kuřáci
Zdroj: Thinkstockphotos

Kuřáci smutní, od Nového roku se jim prodraží cigarety. V některých případech si zaplatí až 4 koruny navíc za krabičku. Další vládní opatření ale zatím platit nebudou. V roce 2013 se i nadále bude zemědělcům dotovat nafta a zatím neprošla ani daň z vína.

1. Zdražení cigaret, doutníků i tabáků
 

Kuřáci bijí na poplach, od ledna se zdraží jejich oblíbená kratochvíle. Za krabičku si připlatí až o 4 koruny navíc. Novela zákona počítá i s tím, že výrazně stoupne daň z tabáku ke kouření a zvýší se zdanění doutníků.
 

Čtyři koruny za krabičku cigaret sice na první pohled není žádný zásadní rozdíl. Ale kuřák, který v průměrně spotřebuje jednu krabičku denně, zaplatí za rok o téměř 1500 korun než doposud. Zvýšení cen je reakcí na požadavek Evropské unie. Ta chce, aby minimální sazba daně z cigaret byl aspoň 60 procent z koncové ceny pro spotřebitele a 90 eur z tisícovky kusů cigaret. Navíc do cen cigaret se promítne i zvýšení sazby daně z přidané hodnoty.

 

 

Konkrétně u cigaret vzroste spotřební daň, ta se v následujících dvou letech zvedne o 15 haléřů za jednu cigaretu. Nyní je minimální odvod z jedné cigarety na spotřební dani 2,10 koruny, v roce 2013 to bude 2,16 koruny a v roce 2014 dokonce dvě koruny a 25 haléřů.
 

VELKÝ PŘEHLED zdražení cigaret

1
/
21
Zdroj: oficiální zdroj
Cigarety - 10 ; Marlboro Intense Současná cena: 86 korun Cena v lednu 2013: 88 korun Cena v lednu 2014: 90 korun

 

U doutníků a cigarillos stoupne daňové zatížení během dvou let o pět haléřů na kus. Tabák ke kouření na spotřební dani zdraží z letošních 1400 korun na kilogram, na 1620 korun v příštím roce až na 1800 korun v roce 2014.

 

 

"Změna sazeb spotřební daně z cigaret je navržena tak, aby k 1. lednu 2014 bylo dosaženo minimálních sazeb spotřební daně stanovených (evropskou) směrnicí," uvedlo v prohlášení ke zdražení ministerstvo financí.
 

Podívejte se na video, jak vypadají plíce kuřáka a nekuřáka:
 


 

2. Zelená nafta
 

Zemědělci se mohou od ledna alespoň rok radovat, zůstane jim totiž dotace na pohonné hmoty – tzv. zelená nafta. Příští rok bude platit přechodné období, od roku 2014 ale stát přestane naftu zemědělcům definitivně dotovat.
 


Zelená nafta je označení pro návrat šedesáti procent spotřební daně, kterou zemědělci zaplatili při nákupu nafty užívané při zemědělských činnostech. Od příštího roku klesne o dvacet procent. Výše spotřební daně je v současnosti 10,5 koruny na litr. Příští rok zemědělci dostanou jen část náhrady, ze spotřební daně se jim vrátí 40 procent.
 

3. Daň z vína
 

Ministr financí Miroslav Kalousek na začátku roku pobouřil vinaře prohlášením, že chce zavést daň z vína. Ta by nakonec měla být zavedena od roku 2014 a měla by být ve výši 10 korun za litr tichého vína. Od daně budou osvobození drobní vinaři, kteří vyprodukují méně než 2000 litrů vína.

tn.cz / hmr