Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 5. 2014
inspektor na kutnohorsku

PAMÁTKOVÝ INSPEKTOR navštívil zámek Kačina! Jak se mu tam líbilo?

Zdroj: TV Nova

Památkový inspektor televize Nova zavítal tentokrát na Kutnohorsko, přímo na zámek Kačina. Reportér Petr Brzek už tam byl před rokem, když se v zámecké zahradě ženil. Tentokrát se tam ale vypravil jako běžný návstěvník a jeho zraku nic neušlo.

Nejen pachatel se vrací na místo činu. Zatímco dnes prošmejdil Petr Brzek zámek od sklepa až na půdu a ztratil tam pár hodin času, loni zůstal pouze v zámecké zahradě, kde naopak ztratil mládeneckou svobodu.

 

Nejznámější empírovou stavbu u nás milují nejen svatebčané, ale i filmaři - a točili tu i tentokrát. Interiéry jsou totiž podobné římskému pantheonu. Postavil ji královský místodržící hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1802 až 1822.

 

Aby prý hrabě nemusel vrávorat opilý do postele, křeslům nechal přidělat kolečka a nechal se vozit služebnictvem. Možná za trest jsou jeho kroky prý dodnes slyšet v podkroví.

 

 

Majitel zámku shromáždil v knihovně 40 tisíc knih, údajně se mezi nimi našla i neznámá Mozartova skladba. Je tam unikátní 18ti svazková encyklopedie o Napoleonově cestě do Egypta. Tato publikace založila nový vědní obor egyptologie.

 

Parkoviště je přímo u památky a je zdarma. Restaurace je přes silnici, na zámku je útulná kavárna s čistými záchody. Do areálu mohou návštěvníci se psy, vítání jsou i cyklisté.

 

 

Na zámku je dvě stě místností, ale jen třetina je přístupná veřejnosti. Část využívá zemědělské muzeum. Interiéry sice nejsou nejbohatší, ale jinak se nám tu líbilo, takže udělujeme stříbro. A ještě jedna věc - pokud jste své manželce nevěrní, nestůjte raději pod tímto lustrem. Prý na záletníky padá. Petr Brzek, tv Nova, Kačina.
 

 

 

TV Nova
Reklama