Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

9 tipů pro pracující mámy

Monster
Zdroj: oficiální zdroj

Zvládat práci a ještě být ukázkovou mámou, to je výzva, nad kterou by zaváhal mnohý superhrdina. Ovšem s trochou plánování a spoluprací rodiny to můžete zmáknout, aniž by vám hrozil nervový kolaps.

 Důležité je přestat sloužit celé rodině, rozdělit úkoly a nechat i ostatní, ať se podílí na chodu domácnosti. Tuhle kárku nemusíte tlačit jen vy sama! Mrkněte na 9 tipů pro zaměstnané mámy:


1) Děti to zvládnou

Uklízíte hračky, zvedáte oblečení z podlahy, rovnáte boty, věšíte bundy na věšák a v mezičase stelete postele? Tak v tom případě je načase zapojit do uklízecích radostí i vaše dítka. Pokud je jim více než tři roky, spolehlivě to zvládnou. Po návratu z práce nezaklekávejte v předsíni do startovní pozice, ze které pravidelně vyrážíte do úklidového sprintu po celém domě, ale svolejte ratolesti a požádejte je, aby zlikvidovaly následky své činnosti v domě. Ukažte jim, že bundy patří na věšák, boty do botníku, špinavé prádlo do prádelního koše a to čisté zpátky do skříně. Grif na stlaní postelí získají také velice rychle. A nakonec? Nakonec odolejte nutkání po nich jejich práci předělat. Učí se a pomáhají vám, tak jim dejte prostor. Představte si, jak byste reagovala vy, kdyby po vás třeba sousedka přetřela právě vytřenou podlahu. Motivace vypadá jinak.


2) Nemusí jen křeček

Vážně nemusíte všechno dělat jen vy sama! Prostřít stůl, nalít pití, donést talíře, to jsou věci, které snad vyjma křečka zvládnou všichni členové vaší rodiny. Naučte své potomky uklízet po sobě ze stolu, připravit si snídani a používat myčku. Smysl pro zodpovědnost báječně posílí i vynášení odpadků a zapínání pračky a zjištění, že vyprané prádlo nelétá samo do skříně, dítka v životě také využijí. Jejich pomoc můžete ocenit a motivovat drobnými odměnami či jim můžete svěřit nástěnku.


3) Ráno si zašílíme, nebo ne?

Pro hladší průběh ranního procesu je vždycky dobré udělat některé věci už předchozí večer. Zabalte svačiny (nebo zapojte děti, ať si sváču vytvoří), připravte oblečení, zkontrolujte domácí úkoly, sbalte školní batohy a zkoukněte kalendář, jestli vaše potomky nečeká nějaká odpolední aktivita. Můžete také vyvěsit na zeď přehledný seznam úkolů, který vaše děti spolehlivě provede ranní přípravou. Odstartují položkami "vyčistit zuby", "ustlat", "obléci se" a při troše štěstí budou hned po "sníst snídani" stát vypravené u dveří.


4) Doba hájení

Zaveďte desetiminutovou pauzu, na kterou má právo každý, kdo přijde domů. Získáte čas, ve kterém se všichni mohou sebrat a zklidnit, než budou vystaveni přílivu otázek a rodinnému životu.

Pokračování článku o tom, jak zvládat práci i starost o děti, najdete ZDE 

 

Komerční článek