Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nový hit internetu: Český ručičky zas přitahujou kočičky

bosonohy
Zdroj: oficiální zdroj

Na internetu se zrodil hit. Rapuje se v něm, že dělat řemeslo je zase cool a dva rappeři si v něm rozhodně neberou servítky. Video baví spoustu učňů a po vysokoškolácích tak mají svou hymnu také studenti středních odborných škol.

Stačí pár tónů a song vás chytí. Rappeři Rado a Kevin v zednické a kominické uniformě rapují, že „český ručičky zas přitahujou kočičky“ a říkají, že i bez vysokoškolského titulu člověk může být „king“. Klip vznikl na Střední škole stavebních řemesel v Brně-Bosonohách a úspěch má také na ostatních učňovských školách v celé republice. Bez servítek totiž říká to, co někteří lidé nechtějí slyšet. Že titul z vysoké školy dneska nezaručuje úspěch a že řemeslník, pokud má chuť a je šikovný, je dneska svým pánem s dobrým výdělkem. „Dnes už rozhodně neplatí, že řemeslník jezdí Škodou 120 a od tvrdé dřiny ho neustále bolí záda. Naopak řemeslník může velmi slušně vydělávat a ještě ve své práci nacházet uspokojení,“ říká Ing. Josef Hypr ze Střední školy stavebních řemesel v Bosonohách.


 

Když jdete po chodbě Střední školy stavebních řemesel v Brně-Bosonohách, kde se song zrodil, slyšíte jej ze všech stran. A možná by Vás mohlo překvapit, že telefon, který se rozezní tóny této skladby, nepatří jen studentům. Ve svém mobilu ji má od školníka až po ředitele školy snad každý. Žáci této školy totiž píseň přijali za svou, stala se z ní hymna školy.
 

Právě od vedení školy vzešel nápad natočit vlastní song. Na textu se podíleli sami rappeři, vlastními jmény Radovan Klučka a Gustav Hašek, hudbu složil Petr Vilímovský. „Chtěli jsme říct, že naše škola patří mezi nejlepší v republice. Do školy i žáků investujeme velké finance. Našim absolventům pomáháme najít si dobrou práci – mnoho z nich ze školy odchází s jistým uplatněním. Ale lidé dnes spíše než na informace slyší na emoce. Proto jsme se vydali jinou cestou a natočili zábavné video,“ říká Ing. Josef Hypr, ředitel Střední školy stavebních řemesel v Brně Bosonohách, která v posledních letech do svých žáků, vybavení a výuky investovala více než 150 milionů korun.
 

Na základě videoklipu pak na Střední škole stavebních řemesel vzniká další řada školních materiálů. Rappeři Rado a Kevin se stali předlohou pro graffiti postavičky, ty se objevují na letácích školy a žáci se s nimi setkávají denně také v učebnicích. „Chceme, aby učení u nás nebyla nuda, proto jsme obrázky rapperů použili jako jakési kreslené průvodce učivem v tištěných učebnicích. Kromě nich mají naši žáci k dispozici také moderní online učebnice“ dodává Mgr. Miloslav Knapil zástupce ředitele Střední školy stavebních řemesel Brno Bosonohy.
 „Vlastně jsme tím mimo jiné chtěli říct, že naše škola je in. Jdeme s dobou, jsme on-line. Věnujeme velkou pozornost nejen studiu, ale staráme se i o volnočasové aktivity studentů. Co se na naší škole děje můžou jak rodiče, studenti, tak zájemci o studium sledovat na našem facebooku – kde je rozhodně vidět, že u nás to žádná nuda není. Rádi bychom, aby z naší školy vycházeli kvalitní řemeslníci. Aby studenti, kteří tu studují, byli hrdí na to, že jsou tady a na školu i v důchodu vzpomínali jako na místo, které jim dalo do života kvalitní vzdělání a kam by se chtěli vracet“ doplňuje Ing. Josef Hypr ředitel Střední školy stavebních řemesel Brno Bosonohy. 
Rapový song se natolik ujal, že škola chce jít ještě dál. Zdejší školní areál je doslova kampusem – žáci tady mají vše na jednom místě – výuku, praxi, sportoviště, jídelnu i internát s wifi a kulečníkem, za výukou nebo praxí tak nemusí nikam složitě dojíždět. Celý areál je nově opravený, budovy mají nové nátěry, třídy a dílny zase nové vybavení. Přesto vedení školy přemýšlí, že by na jaře dalo prostor sprejerům, aby na některou ze stěn udělali graffiti právě s postavami rapperů. „Která stěna to bude, by si žáci mohli odhlasovat sami, a kdo ví, třeba graffity nakonec nasprejuje některý ze studentů, vždyť tu učíme i obory, kde umělecké nadání zájemci prokazují už u přijímacích zkoušek“ s úsměvem dodává Ing. Ivan Halavín zástupce ředitele Střední školy stavebních řemesel Brno Bosonohy.

www.soubosonohy.cz
 

Komerční článek