Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

stavebko se změní

HN: Stavební spoření čekají další změny. Dotknou se i vás?

Placení
Zdroj: isifa.com

Stavební spoření čeká největší změna od jeho zavedení. Ještě než o normě poslanci začnou hlasovat, opět ji změní. Původně se počítalo s tím, že peníze ze spoření bude možné použít jen na bydlení či penzijní připojištění, což by se týkalo všech smluv. Teď ale poslanci navrhují, aby toto omezení platilo jen na smlouvy uzavřené od roku 2014.

Řadě poslancům se navíc nelíbí plán ministra financí Miroslava Kalouska, aby stavební spoření nabízely i běžné banky. Proto ve stávající podobě zákon nemá nadějné vyhlídky na schválení, píší středeční Hospodářské noviny.
 

"Musí z něj vypadnout, že bude platit i na stávající smlouvy a že se stavební spoření rozdrobí mezi ostatní banky. Pozitivní je, že vláda podle všeho nebude lpět na zpětné platnosti," citují HN ekonomického experta sociální demokracie a předsedu hospodářského výboru sněmovny Milana Urbana.
 

Takové výtky přicházejí i od nezařazených, a dokonce i vládních poslanců. Ani ODS se nelíbí, že by klientům stavebních spořitelen vpadly do platných smluv nové podmínky. Ministr financí Miroslav Kalousek připustil, že si novelu "umí představit i bez prvku retroaktivity".

 


V původním znění by novela dopadla na více než čtyři miliony stávajících klientů stavebních spořitelen. Sice by nemuseli prokázat, jak naložili se stáním příspěvkem před rokem 2014, ale co by inkasovali od ledna příštího roku, už by nemohli použít libovolně. Kromě nákupu nebo rekonstrukce bydlení poskytuje vládní záměr ještě jednu možnost. Klienti si mohou úspory přesměrovat do penzijního připojištění, ale v plné výši, nikoliv jen státní příspěvek.
 

Velké debaty se v parlamentu očekávají i kolem plánovaného vstupu komerčních bank na trh se stavebním spořením. "Zákon by mohl dát komerčním bankám podmínku, že peníze ze stavebního spoření nebudou moci použít na nic jiného než zase na stavební spoření," navrhuje například Pavel Suchánek, šéf rozpočtového výboru z ODS.
 

Hospodářský výbor jednání o změnách ve stavebním spoření přerušil a čeká na pozměňovací návrhy. O nich by poslanci měli ve druhém čtení jednat ještě před prázdninami.

tn.cz / zdg