přehled tisku

LIDOVÉ NOVINY: Cizinci se v Česku zbavují bytů

Prodej nemovitosti
Zdroj: TN.cz
lustrační foto

Nemovitosti pod cenou v Česku prodávají tisíce cizinců. Před několika lety v Česku nakoupili domy a byty s tím, že svoji investici vysoce zhodnotí. Jejich odhad ale nevyšel, upozorňují dnešní Lidové noviny.

"Zahraniční majitelé totiž nemovitosti nakupovali v době, kdy byla jejich cena nadhodnocená,“ vysvětluje obchodní ředitel realitní kanceláře Next Reality Group Robert Hanzl.
 

A totéž tvrdí i ostatní odborníci z branže. Podle nich měli cizinci nákupní apetit hlavně v předkrizových letech 2006 až 2008, tedy v době největšího realitního boomu před pádem cen. Jen od roku 2008 totiž klesla cena bytů o zhruba 10 procent. Nejčastěji podle odborníků z branže prodávají nemovitosti Rusové, Britové a Němci.
 

 

"Často se setkáváme i s italskými vlastníky, kteří se nemovitostí snaží zbavit z důvodu vrcholící krize v eurozóně. Čekají totiž útlum místního hospodářství a snaží se prodejem získat investované peníze zpět,“ vysvětluje Daniel Kotula z realitní kanceláře Re/Max.
 

Byty či domy v Česku pak stále častěji prodávají i Irové a Kanaďané. Podle odborníků jsou na vině nižší příjmy, kvůli kterým nejsou schopni nemovitost splácet. "Zároveň ale nemovitost nemohou ani pronajmout za cenu, kterou by očekávali. Proto se ji raději snaží prodat,“ říká šéf Re/Max Collection Petr Šmelhaus.
 

Podle realitních kanceláří se zahraniční majitelé nemovitostí v tuzemsku nejčastěji zbavují bytů. Právě u nich totiž cena klesla nejvíc. "Za posledních pět let klesly ceny všech nemovitostí, velký pokles byl ale zaznamenán hlavně u bytů. Například byty kategorie 3+1 od září 2008 do srpna 2013 zlevnily podle našich statistik o více než 31 procent,“ potvrzuje provozovatel sítě realitních portálů Michal Pich.
 

tn.cz / gar