Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

dobrá zpráva pro nemocné

LN: Nepijete a nekouříte? Nebudete platit, vzkazuje Heger pacientům

U lékaře (ilustrační foto)
Zdroj: isifa.com
U lékaře (ilustrační foto)

Statisíce chronicky nemocných lidí možná od ledna příštího roku nebudou u lékaře muset platit regulační poplatky. Budou ale muset přistoupit na určitá pravidla: nezapomínat na preventivní prohlídky a odříct si cigarety, alkohol a tučná jídla.

Pokud si ministr zdravotnictví Leoš Heger prosadí svou, budou tato pravidla platit nejen pro necelý milion českých diabetiků, ale i pro další tisíce chronicky nemocných, třeba pro lidi s rakovinou nebo nemocným srdcem. Uvedly to páteční Lidové noviny.
 

Důvod je zřejmý: stát i pojišťovny každoročně zbytečně tratí miliardy korun především za chronicky nemocné, kteří nedbají na doporučení lékařů. Ministr Heger tak chce motivovat statisíce nemocných, aby léčbu nešidily.
 

"Bude to jako v Německu. Zdravotní pojišťovna vypíše speciální program pro nemocné a pojištěnec se rozhodne, jestli do něj vstoupí a zaváže se k dodržování léčebného programu," řekl listu člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Miroslav Zámečník, který ministrovi plán doporučil.
 


Počítá se s tím, že změna chronicky nemocným ušetří tisíce ročně. Léčba civilizačních nemocí, za nimiž stojí málo pohybu, kouření, alkohol a tučné jídlo, odčerpá z peněz na zdravotnictví až 80 procent všech prostředků. To je 230 z celkových 290 miliard korun.
 

Nejvíc se peníze dávají na léčbu srdečních chorob, cukrovky nebo rakoviny. A pravdou je, že je to často jen proto, že lidé léčebný proces sabotují. O další miliardy stát přichází kvůli tomu, že nemocní nepracují, neplatí daně a pobírají sociální dávky.
 

A odkdy by novinka měla platit? Vedení ministerstva zdravotnictví chce mít do konce června novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění ve sněmovně, v lednu příštího roku už by měly preventivní programy fungovat, píší Lidové noviny.

tn.cz / zdg