Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.2. 2013 08:10
Co píší deníky

PŘEHLED TISKU: Až dvě třetiny dlužných složenek za povinné ručení je neoprávněných!

Většina deníků se věnuje především poslednímu dnu papeže ve funkci. Právo ale například upozorňuje na „šikanu“ českých pojišťoven, které neoprávněně posílají dlužné složenky za povinné ručení. Lidé přitom až ze dvou třetin pojištění zaplatili.

MF DNES: Vláda vyhrožuje: Spořte na důchod, protože spadnou na polovinu!
 

Pokud je vám okolo třiceti let, měli byste pořádně zbystřit. Vládní představitelé totiž varují mladé lidi, aby mysleli na důchod. Podle vládních propočtů by totiž mohly důchody spadnout až o desítek procent dolů oproti současné výši, propad penzí by mohl být až o polovinu. Cílem tohoto varování je přimět lidi, aby si začali spořit na důchod a nespoléhali se jen na státní důchod. Vláda by také ráda dotlačila lidi ke vstupu do tzv. druhého pilíře penzijního systému. Zájem o novinkou, která funguje přes dva měsíce, je zatím tristní, vstoupilo do něj jen 13 tisíc lidí. Zatím je tedy otázkou, zda se naplní očekávání po šesti měsících, kdy pro lidi starší 35 let možnost vstoupit do druhého pilíře skončí. V té době by mělo být ve fondech půl milionů klientů.
 

LIDOVÉ NOVINY: Češi bojují proti poplatkům. Hromadně mizí k menším bankám
 

List ve čtvrtečním vydání informuje o hromadné migraci Čechů k menším bankám. Je to zejména kvůli přemrštěným poplatkům tradičných a velkých peněžních ústavů. Navíc malé banky podle něj mají lepší přístup a přehlednější služby. K malým bankám už „uteklo“ milion klientů. Nárůst klientů počítají i kdysi zatracované kampeličky. Jedna z malých bank mBank se konečně dostala z červených čísel a loni měla zisk 70 milionů korun. Cesta k zisku ale trvala pět let.
 

PRÁVO: Až dvě třetiny dlužných složenek za povinné ručení je neoprávněných!
 

Až dvě třetiny složenek, které pojišťovny rozesílají tisíce Čechům, jsou neoprávněné. I když jsou tyto pohledávky většinou neoprávněné, musí lidé sami doložit, že pojistku již zaplatilo, nebo že auto už nebylo jejich. Do pořádných problémů ale není se tak těžké dostat, protože do třiceti dnů musí lidé doložit doklady o zaplacení, doklad, že auto už není jejich nebo bylo ekologicky zlikvidováno. Pokud se jim to nepovede, mohou se dostat do důkazní nouze a pojišťovny jejich „dluh“ začnou vymáhat. A to může dělat až desetitisíce korun ročně, protože za běžné osobní auto je sankce 50 až 70 korun denně, za užitkový vůz 130 korun. Pojišťovny navíc rovnou s výzvou k úhradě posílají i složenku na zaplacení dlužné částky.
 

HOSPODÁŘSKÉ NOVINY: Lékaři plánují další protesty, už z nich jsou de facto profesionální lobbisté
 

Hospodářské noviny se ve svém čtvrtečním vydání věnují dalším protestům, které chystají lékaři proti ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi. Naplánovali je už na pátek. Podle listu by tyto protesty mohly předčít ty z před dvou let, kdy lékaři vyhlásili protestní akci Děkujeme, odcházíme. Lékařům se zejména nelíbí, že si mají kvůli přísným limitům zdravotních pojišťoven letos vydělat o dost méně, než byli zvyklí. List upozorňuje i na to, že lékaři už nyní nevyhrožují výpověďmi v nemocnicích, ale chodí pro podporu přímo za politiky. Stali se z nich de facto profesionální lobbisté.
 

BLESK: Zpěvák Bob Frídl měsíce trpěl a byl na mofriu. Při umírání se ale usmíval
 

Deník Blesk přinesl rozhovor s blízkým přítelem zpěváka Boba Frídla Jiřím Sedláčkem, který před několika dny zemřel. Ten prozradil, že český Bob Dylan několik měsíců trpěl a byl na morfiu. Nádory podle Sedláčka měl v plicích, nohách, pánvi a nakonec i v mozku. Jeho přítel řekl, že ho viděl i po smrti, na tváři prý měl úsměv.
 

AHA!: Nový občanský zákoník radikálně změní život
 

List přináší přehled nejdůležitějších změn, které přinese nový občanský zákoník, který má začít platit od příštího roku. Někteří právníci nad ním jen kroutí hlavou. V novém zákoníku například je zavedena závěť, která je více než dědění podle zákona, nebo majetek bude možné odkázat s podmínkou, například dědic musí nejprve dostudovat. Další z mnoha novinek je i to, že zvíře nebude bráno jako věc. Kvůli jeho záchraně tak bude možné způsobit i větší škodu, například rozbít okénko u auta.

tn.cz / hmr
Reklama