Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

co píší deníky

PŘEHLED TISKU: Mecenáš ODS skončil ve vazbě. Kvůli podvodům a vydírání!

Dnešní deníky píší štědrém sponzorovi ODS ve vazbě, levnějším volání pro firmy, dalších změnách ve stavebním spoření a o Rathově "křoví" v podobě velkých stavebních firem. Více se dozvíte v přehledu tisku.

MF DNES: Levnější volání si teď užijí i firmy
 

Pod dojmem nových nabídek mobilních operátorů pro běžné uživatele si chtějí vymoci vlastní cenovou "revoluci" i firemní zákazníci. Středeční Mladá fronta Dnes píše, že některé nabídky pro firmy stlačily neomezené tarify pod 500 korun. Na operátory nejvíc tlačí menší a střední firmy, které nedosáhnou na tak výhodné kontrakty, jako firmy velké. Ty obvykle za telefonní číslo neplatí žádný paušál, volání v rámci firmy je zdarma a volání mimo ni stojí desítky haléřků za minutu. SMS bývá dražší.
 

LIDOVÉ NOVINY: Rathovým "křovím" jsou velké stavební firmy
 

Čerstvá obžaloba exhejtmana Davida Ratha má vedlejší linku. Přináší informace, které se citelně dotýkají pověsti největších stavebních firem v Česku: Metrostavu, Subterry či PSG International. Státní zástupce Petr Jirát totiž v obžalobě vyjmenovává desítku společností, které se podle něj zapojily do zmanipulovaných tendrů ve středních Čechách a působily v nich jako stafáž. Podle Lidových novin jde o firmy, které se naoko ucházely o veřejné zakázky a nabízely ceny, s nimiž nemohly zvítězit. Nejznámějším "zájezdem" v Rathově kauze byla dvousetmilionová zakázka na rekonstrukci zámku v Buštěhradu.
 

HOSPODÁŘSKÉ NOVINY: Ve stavebním spoření nás čekají další změny
 

Stavební spoření čeká největší změna od jeho zavedení, píší Hospodářské noviny. Norma už je ve sněmovně, ale ještě než o ní poslanci začnou hlasovat, opět ji změní. Původně vláda počítala s tím, že peníze ze spoření bude možné použít jen na bydlení či penzijní připojištění. To by se týkalo všech smluv. Nyní ale poslanci navrhují, aby toto omezení platilo jen na smlouvy uzavřené od roku 2014. Mnoha z nich se podle LN navíc nelíbí plán ministra financí Miroslava Kalouska, aby stavební spoření nabízely i běžné banky. Proto ve stávající podobě zákon nemá nadějné vyhlídky na schválení.
 

PRÁVO: Ve vazbě skončil štědrý sponzor ODS
 

Plzeňský podnikatel Martin Otýs (42) se před třemi lety zařadil na seznam největších sponzorů občanských demokratů, když do stranické pokladny poslal půldruhého milionu korun. Tehdy vlastnil firmu na výkopové práce a asfaltování, které se ale po provalení průšvihu s odfušovanou zakázkou zbavil a začal byznys s nebankovními půjčkami. Podle informací Práva policie minulý týden Otýse společně s dalšími třemi kumpány zatkla pro podezření z půjčkových podvodů a vydírání.
 

BLESK: Chtějí mě umlčet, tvrdí Rath
 

Bývalý hejtman David Rath je skálopevně přesvědčen, že je obětí režimu. Tvrdí to v rozhovoru, který poskytl deníku Blesk. Prohlašuje, že cílem vazby je ho umlčet. "Na protest proti této brutalitě jsem si ponechal mandát, abych mohl alespoň částečně komunikovat s voliči a upozorňovat je, jak policejní stát rozpínán svá křídla a ohrožuje už každého," řekl Blesku.
 

AHA!: V létě začíná natáčení Discopříběhu 3. Bude bez Potměšila?
 

Michal David si plácl s režisérem Jaroslavem Soukupem. Po 22 letech se v kinech objeví pokračování veleúspěšných "discopříběhů". V hlavní roli Jirky se opět objeví Rudolf Hrušínský nejml. (43). Ladislava Potměšila (68), který hrál jeho otce, však podle Aha! dosud nikdo neoslovil. Iniciátor třetího dílu David však ujišťuje, že bez Potměšila to prostě nejde a určitě herce brzy osloví.

tn.cz / zdg