anketa Televizní duel

ZÁZNAM SUPERDEBATY: Bitva Schwarzenberga a Zemana o poslední body

Rozhodující prezidentský duel na TV Nova a Nova News skončil. Kdo vás před páteční a sobotní prezidentskou volbou více přesvědčil, komu dáte svůj hlas? Zemanovi? Nebo Schwarzenbergovi?

Anketa

Koho jste volili vy?

Hlasovalo 61192 lidí.
Prezidentští kandidáti Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman se před rozhodujícím druhým kolem volby o hlavu státu utkali v přímém duelu na TV Nova, který moderovala Markéta Fialová. Kdo vás přesvědčil více? Přečtěte si, co v duelu řekli!
 

Na záznam celé televizní superdebaty se můžete podívat na videu pod titulkem článku.
 

První otázka prezidentské debaty se týkala diskutované prezidentské amnestie. Karel Schwarzenberg přivítal možnost, že se amnestií bude zabývat soud. Zeman naproti tomu ostře celou věc zkritizoval. Přitom se opřal i do svého soka v boji o Hrad. "Myslím si, že jednal protiústavně. Zejména článek 2 je protiústavní. Lišíme se s panem Schwarzenbergem, já říkám, že amnestie je protiústavní," uvedl Zeman.
 

GALERIE: Exkluzivní fotografie z kuloárů prezidentského duelu!

1
/
12
Zdroj: Mediafax
DEBATA

 

Další z otázek se stočila k tomu, že Zeman staví kampaň na tom, aby lidé neprosadili neoblíbeného ministra financí Miroslava Kalouska na Hrad prostřednictvím právě Schwarzenberga. "Všichni víme, že pan Kalousek je prvním místopředsedou TOP 09. Všichni víme, že pokud by se pan Schwarzenberg stal prezidentem, pan Kalousek by se stal předsedou TOP 09 a možná by se stal poradcem pana Schwarzenberga, protože na něj má obrovský vliv," uvedl Zeman. "Rozhodně by nebyl můj poradce, ale jeho názor jako ministra financí bych vyslechl," bránil se druhý z prezidentských kandidátů.
 

Podívejte se na příjezd obou kanidátů na Novu:
 


 

Když se stočila řeč na kontroverzní spolupracovníky Miloše Zemana, snažil se z toho všemožně vykroutit. Zejména odmítal jakoukoliv spojitost s Miroslavem Šloufem. Naopak se snažil odvrátit pozornost od sebe a poukázal na údajné Schwarzenbergovo spojenectví s podnikatelem Mrázkem. Jeho sok se tomu ve studiu jen smál. 
 

ONLINE ROZHOVOR! PTEJTE SE MARKÉTY FIALOVÉ!
 

Dalším velkým tématem televizního duelu mezi prezidentskými kandidáty byly Benešovy dekrety a poválečný odsun Němců z Československa. Schwarzenberg z papíru přesně odcitoval svá slova, která uvedl minulý týden. "To, co jsme tehdy v roce 1945 spáchali, by bylo DNES posuzováno jako porušení lidských práv," zopakoval své prohlášení s tím, že prezident Beneš i celá tehdejší vláda by se dnes nejspíše ocitla před mezinárodním tribunálem v Haagu. "Je rozdíl v DNEŠNÍM pojetím práva a TEHDEJŠÍM pojetím práva," dodal Schwarzenberg.
 


Markéta Fialová následně uvedla slova Miloše Zemana, kdy v parlamentu na začátku 90. let prohlásil, že dekrety jsou vyhaslé. "Je to strašlivý rozdíl. Vyhaslost znamená, že tyto dekrety už byly zkonzumovány. A to je velký rozdíl! Obrovský rozdíl je v tom, když řeknu, že jsou vyhaslé nebo jsou neplatné," prohlásil Zeman.
 

GALERIE: Superdebata na Nově mezi Schwarzenbergem a Zemanem

1
/
10
Zdroj: TN.cz
Superdebata mezi Schwarzenbergem a Zemanem - 4

 

Zahraniční tisk se v české prezidentské volbě zaměřil na to, že zatímco Karel Schwarzenberg bude následníkem Václava Havla, kdežto Miloš Zeman Václava Klause. Jeden ze zahraničních deníků dokonce použil titulek: "Karel Havel or Milos Klaus." Co na to říkají sami kandidáti? "Jsem na to hrdý, že jsem identifikován se svým velký vzorem – Václavem Havlem," nechal se slyšet Schwarzenberg. "Rozhodně nejsem stoupencem Václava Klause, jak jsem dokázal v minulých letech. Neodpovídá pravdě," reagoval Zeman.
 

Oba kandidáti nechodí pro ostrá slova daleko. I k tomu se stočila řeč, zda by tento slovník mohli používat, pokud usednou na prezidentské křeslo. Ani jeden z kandidátů se za své výroky nestydí. Schwarzenberg například před časem řekl, že Berlusconi prošoustal šanci na reformy. Zeman zase přirovnal Jásira Arafata k Hitlerovi a teroristovi.
 


Řeč přišla i na výrok Miloše Zemana, kdy zatímco oni – zemani – museli ženy "znásilňovat", knížata měla právo první noci. "Za výrok se rozhodně omluvit nehodlám," řekl rezolutně Zeman. "Právo první noci nikdy nebylo uzákoněno, nevylučuji ovšem, že někdo čas od času nepoužíval," reagoval Schwarzenberg.
 

MILOŠ A KAREL: NA NEJNOVĚJŠÍ FOTOMONTÁŽE SE PODÍVEJTE ZDE
 

Prezidentská debata se nevyhnula ani otázky prvních dam. Manželkou Karla Schwarzenberga je Therese, která žije ve Vídni a neumí česky. Přesto slibuje, že by se přestěhovala a začala by se češtinu učit. To o manželce Miloše Zemana Ivaně se toho moc neví, na veřejnosti se neobjevuje. Přesto řekla, že by roli první dámy plnila. Zeman svoji manželku hájil a prohlásil, že na Hradě by se k němu připojila.

 

 

"To, že se neví, co má žena dělá, je rozhodnutí jejího zaměstnavatele. Nepřeje si totiž, aby to bylo veřejně známo," řekl Zeman. "Moje manželka má problémy s chůzí, proto by funkci první dámy vykonávala omezeně," reagoval Schwarzenberg.
 

Markéta Fialová se i zeptala, co by následovalo, pokud by se na Hrad nedostali. "Rád se vrátím na Vysočinu, ale velice rád se budu vracet do Prahy, za svojí ženou i za svojí dcerou," uvedl Zeman. "Nebude to zlom. Budu dále pokračovat jako ministr i jako poslanec a takto to bude další dva roky," řekl Schwarzenberg.
 


Souboj obou kandidátů už překročil původně stanovené hranice férovosti a v posledních dnech se objevilo několik zásadních ataků. Miloš Zeman má být pohrobkem minulosti, byl přítelem (a svědkem na svatbě) bývalého premiéra a nyní už milionáře Stanislava Grosse, propíráno je i jeho napojení na Rusko a mafiánské struktury, Karel Schwarzenberg má být zase agentem sudetoněmeckých zájmů, který neumí pořádně česky a nezná slova národní hymny.
 

Novináři i veřejnost předhazují Zemanovi napojení na vlivného lobbistu Miroslava Šloufa a ropný gigant Lukoil, za Schwarzenbergem se zase schovávají podnikatelské chobotnice ztělesněné Zdeňkem Bakalou či Richardem Hávou. 

Ve vrcholící horečce před druhým kolem voleb došlo už i na osobní útoky. Miloš Zeman předhazuje Schwarzenbergovi nacistického tchána nebo korunního prince TOP 09 Miroslava Kalouska. Kníže zase Zemana usvědčuje ze lží a polopravd - v úterý třeba Zeman nařkl Schwarzenberga, že v 90. letech restituoval zámek v Čimelicích a vyhnal z něj učiliště pro postižené, učitelku Táňu Bílou měl připravit o byt. Schwarzenberg to popřel rovnou a ve středu i Táňa Bílá. "Nevím, kdo to panu Zemanovi nakukal, je to lež jako věž," uvedla pro Lidovky.cz.
 

O slabinách jednotlivých kandidátů se více dozvíte zde

TN.cz