Boj o Hrad

Samková má jen 128 podpisů, přesto chce napadnout přímou volbu

Klára Samková
Zdroj: Mediafax
Klára Samková

Kandidát, který se chce zúčastnit prezidentské volby, musí získat nejméně 50 tisíc podpisů. Známá advokátka Klára Samková jich odevzdala jen 128! Přesto chce přímou volbu napadnout a nejraději by jí zrušila.

Kope jen kolem sebe nebo poukazuje na špatný zákon? Známá advokátka Klára Samková hodlá napadnout zákon o přímé volbě českého prezidenta, píše páteční Právo. U Nejvyššího správního soudu tak skončí její stížnost, ve které počítá s tím, že napadne nutnou podmínku pro registraci a to je získání 50 tisíc podpisů. Podle Samkové je to protiústavní.
 

Zatím z prezidentské volby nebyl vyřazen žádný z kandidátů, na ministerstvu vnitra se registrovalo celkem 18 lidí. Povinnou podmínku 50 tisíc hlasů podle svých vyjádření ale splnilo osm kandidátů, další tři byli nominováni zákonodárci. Počítá se tak, že 1. kola prezidentské volby se zúčastní Jana Bobošíková, Jiří Dientsbier, Vladimír Dlouhý, Jan Fischer, Táňa Fischerová, Vladimír Franz, Tomio Okramura, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman.
 

Definitivní počet prezidentských kandidátů, kteří nastoupí do 1. kola volby ale oznámí vnitro až 23. listopadu. Do té doby ministerstvo dává kandidátům prostor na odstranění chyb a přepočítává podpisy jednotlivých kandidátů.
 

Po zveřejnění registrovaných kandidátů mají ti neúspěšní dva dny na to, aby podali stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten pak během dvaceti dní musí stížnosti přezkoumat. Ale například Klára Samková podle Práva usiluji i o to, aby se celý zákon o přímě volbě prezidenta dostal až k Ústavnímu soudu. Pokud by došlo k tomuto krajnímu řešení, prezidentská volba by se musela odložit.
 


Češi by si historicky poprvé měli zvolit novou hlavu státu 11. a 12. ledna příštího roku. V případě, že si v prvním kole nástupce prezidenta Václava Klause nezvolí, půjdou znovu k urnám o dva týdny později.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / hmr