Boj o Hrad

Zpackaný zákon o prezidentské volbě! Nechají si neregistrovaní kandidáti peníze na kampaň?

Vyřazení kandidáti - Bobošíková, Dlouhý, Okamura
Zdroj: Mediafax

Zákon o přímé volbě českého prezidenta se příliš nepovedl. Objevila se další trhlina v normě, není totiž jasné, co bude s penězi, které kandidáti během kampaně nevyužijí. Zákon na to vůbec nepamatuje, kandidáti by si tak díky nejednoznačnosti normy mohli peníze od dárců klidně nechat!

Prezidentští kandidáti musí ze zákona, dát nevyužité peníze od dárců po volbách na charitu. Podle znění normy ale není jasné, koho se to týká. Právo upozorňuje na to, že zákon jasně nedefinuje, zda to platí jen pro ty, kteří splnili podmínky registrace, nebo pro všechny, kdo podali přihlášku.
 

Právo píše, že tato otázka je nyní aktuální, protože už ve čtvrtek má rozhodnout Nejvyšší správní soud, o tom, zda ministerstvo vnitra správně vyškrtlo tři kandidáty. Pokud dá soud úředníkům vnitra za pravdu, co se stane s penězi třech vyškrtnutých kandidátů – Jany Bobošíkové, Vladimíra Dlouhého a Tomia Okamury.
 

Například Dlouhý má na svém volebním účtu přes 846 tisíc korun. Pokud se voleb nezúčastní, co bude s penězi? Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc pro Právo uvedl, že v takovém případě by je kandidát měl vrátit dárcům.
 


Tejc dále řekl, že by se měl celý zákon o prezidentské volbě znovu projít a revidovat, protože vyplouvá na povrch až příliš nedokonalostí. Podobný názor má i senátor Jaroslav Kubera z ODS, který v deníku prohlásil, že na povrch vyplouvají další a další molitanové kuličky, o které se nikdo nezajímal.

tn.cz / hmr