Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kolie nebo pudl?

Který pes je nejchytřejší? Velký přehled 10 nejlepších plemen

border kolie
Zdroj: isifa.com
Border kolie je podle veterinářů nejchytřejším plemenem.

V Česku se chová okolo 1,5 milionu psů. V počtu psů na obyvatele jsme dokonce na čtvrtém místě v Evropě, hned za severskými zeměmi Švédskem, Finskem a Norskem. U Čechů jsou nejoblíbenější německý ovčák, jezevčík, jorkšírský teriér, labradorský retrívr a zlatý retrívr. Podle vyjádření mnohých chovatelů se za nejchytřejšího psa u nás považována border kolie. Jaké je celkové pořadí nejchytřejších psů?

1. Border kolie


Borderky vynikají hlavně při agility nebo různých soutěžních disciplinách. Jsou plní energie a milují pohyb. Celkově jde o velmi učenlivého a dobře ovladatelného ovčáckého psa. Není nervózní ani agresivní, je schopný tvrdé vytrvalé práce. Velmi dobře poslouchají.

 

 

2. Pudl
 

Jaký pes vystupuje nejčastěji v cirkuse? Jednoznačně pudlové. Jsou totiž schopni naučit se snad cokoli, dobře a rychle se cvičí. Odvážný, citlivý a temperamentní pes, který je svému pánovi naprosto oddaný. Srst pudla nelíná a nepropouští vodu.

 

 

3. Německý ovčák
 

Když se ve filmu objeví policejní pes, tak je téměř vždy tím hrdinou německý ovčák. Velmi snadno se cvičí, jsou zvyklí poslouchat a plnit povely. Ať už jako záchranář, hlídač, pastevec či vodič pro handicapované. Nesmírně věrný pes. Mají dokonalý čich. Nenáročný.

 

 

 

 

4. Zlatý retrívr
 

Ne nadarmo dělají slepecké psy právě retrívři. Jsou nesmírně inteligentní, navíc ovladatelní a přátelští. Využívá se i při canisterapii. Vždy připravený pomoci, přítulný, poslušný, ideální pes do domácnosti. Od labradora se liší jen tím, že má delší srst.

 

 

5. Labrador
 

Labrador je rodinný pes, velice poslušný a společenský. Miluje děti. Dobře se cvičí, rád plní všechny povely, hlavně aportování.. Má velmi klidnou povahu. Oproti zlatému retrívrovi může být ostřejší. Dobře využitelný jako slepecký pes!

 

 

 

6. Dobrman
 

Skvělý obranář, který dokáže být vůči okolí velmi ostražitý i prudký. To však vyplývá z ochranitelských pudů. Založením je to citlivý a mírumilovný pes, v rodině velmi přítulný a zbožňující děti. Když jsou trénovaní, mohou pomáhat v různých zdravotních střediscích.

 


 

 

7. Shetlandský ovčák
 

Navenek menší provedení kolie. Inteligentní pes s pasteveckým a ochranným instinktem. Oddaný společník. Má rád práci a úkoly! Silný a houževnatý. I když tito psi bývají někdy „uštěkaní“, jde o rodinného přítele, který je velmi mazaný. Nnepotřebuje vodítko.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Můžeš mít zvíře?
Chci psa! Jak ale přemluvit rodiče?
Jaké zvířátko si pořídit?

 

8. Jack Russel teriér
 

Vysokou inteligenci tenhle pes rozhodně nezapře. Je veselý a temperamentní. Dobrý společník, často využíván jako společník koňů ve stájích. Díky vytrvalosti je schopen absolvovat velké vzdálenosti.

 

 


9. Český fousek
 

Na tohoto psa pějí ódy hlavně myslivci, pro které je zejména na venkově nenahraditelný. Jde o všestranného loveckého psa, který je velmi inteligentní a pracovitý. Navíc je nenáročný a velice hodný. Jde o naše národní plemeno.

 

 

10. Knírač malý
 

Jeho inteligence ho předurčuje ke službě u policie, kde se využívá hlavně k vyhledávání drog. Pokud je důsledně trénovaný, má rychlé reakce a zároveň jemné smysly. I když je velice živý, člověk se na něj může spolehnout jako na věrného společníka.

 

 


 

Přihlaste se do soutěže

TN.cz