Aby se zbavil štěňat, nechal je zamrznout v ledu. Dvě přežila

Neuvěřitelně krutý způsob, jak se zbavit čerstvě narozených štěňat, zvolil neznámý tyran z Havířovska. Chtěl je nechat zmrznout.

Aby se zbavil čerstvě narozených pejsků, odhodil je zatím neznámý člověk v desetistupňovém mrazu přímo doprostřed zamrzlého rybníka Pašůvka nedaleko Havířova.


Jejich nářek pak kolem sedmé hodiny večer vzbudil pozornost okolo jdoucích lidí, kteří si mysleli, že v ledu uvízla kachna, a přivolali na pomoc jednotku hasičů.


"Ti pak osvítili rybník, a zjistili, že nejde o žádného ptáka, ale že uprostřed leží čtyři štěňata, která byla zamrzlá do ledu. Nikdo nechápe, jak se tam mohla dostat, jak je tak daleko od břehu někdo mohl dát,“ popisuje pracovnice havířovského útulku pro psy Šárka.


Hasiči pak při záchraně štěňátek museli prokázat notnou dávku odvahy, protože síla ledu na rybníku byla necelých pět centimetrů. Proto museli postupovat velmi opatrně, jeden se doprostřed rybníka vydal navlečen do záchranné vesty a za podpory žebříku, na němž rozkládal svou váhu, aby se neprobořil.


Štěňata se pak podařilo z ledu vyprostit, dvě z nich však už nejevila známky života. Zbývající dvě hasiči převezli do nedalekého útulku pro psy v Havířově, kde se o ně starají.


"Štěňata byla silně podchlazená, takže jsme je zahřívali jednak přiložením na vlastní tělo, a pak se dají samozřejmě použít různé tepelné podložky, nebo plastové lahve naplněné teplou vodou, které se obloží kolem štěňátek. Je to ale zázrak, že přežila,“ říká veterinář havířovského útulku Zbyněk Horák.


"Vypadá to, že z nejhoršího už jsou teď venku, krmíme je co dvě hodiny, mám je u sebe doma, protože tam je tepleji,“ dodává ošetřovatelka Šárka. Pokud se zdravotní stav štěňat nijak nezkomplikuje, měla by zůstat naživu a zhruba v polovině února by mohla být k dispozici zájemcům.

Marek Švidrnoch TN.cz